| Anon15 a întrebat:

Rog seriozitate! Ieri am avut primul act sexual neprotejat.Nu au avut sângerări totul e okey. Partenerul nu a ejaculat în mine dar a ejaculat afară dupe 10-15 secunde. Însă pe parcurs a curs puțin lichid din cite știu eu lichidul acesta conține cotiva spermatozoizi activi. Poate fi ca să ramin însărcinată? Să beau pastile contraceptive?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Esti convinsa 100% ca poti ramane insarcinata? deoarece doar in acest caz se foloseste pastila de a 2-a zi. Pentru ca sa se formeze o sarcina este nevoie in primul rand ca in uterul tau sa existe UN OVUL VIABIL. Deci ar trebui obligatoriu sa fii in perioada de fertilitate maxima. De asemenea este OBLIGATORIE existenta SPERMATOZOIZILOR care sa fecundeze ovulul respectiv. Dar acestia nu se gasesc decat in sperma umana iar asa ceva nu a fost ejaculata in al tau vagin. In cazul in care nu sunt intrunite cele 2 conditii obligatorii pentru formarea unei sarcini ar fi cu totul IRESPONSABIL sa iti administrezi acea pastila si spre stiinta ta te anunt eu ca nu este ceva similar cu mentosanul. Poti cere sfatul unui medic ginecolog dar in nici un caz sa nu-ti administrezi pastila ca o metoda contraceptiva.Multa sanatate.

4 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Sigur că e posibil să rămâi.
Şi data viitoare pune-l să folosească prezervative!
Ori nu are bani nici de astea?

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Luaţi pastile şi când nu mai puteţi să faceţi copii vă întrebaţi de ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfatuieste-l ca intotdeauna sa fie "echipat" cu prezervative... Dorinta apare si nu o poti stapani. Eu zic sa iei, in caz de ceva. asta depinde de perioada de fertilitate. Eu nu cred ca e posibil. Prin ejaculare sunt "eliberati" milioane de spermatozoizi iar din aceste milioane, cel mai des, doar UNUL fecundeaza ovulul, mai rar 2; 3. Daca nu a facut-o in tine, nu cred ca e posibil.

| Klandestin a răspuns:

Nu stiti despre voi da o faceti neprotejat, foloseste prezervativ data vitoare