| alice_6625 a întrebat:

Vreau sa incerc sa inteleg si eu care este Definitia cuvantului a insela? Adica daca am iubit sa zicem, de 1 an si vorbesc cu alti baieti pe mess, sau mesaje (indirect ma refer) inseamna ca il insel? adica el sa nu stie de astea, iar discutiile mele sa nu fie unele fierbinti sau bla bla, pur si simplu vorbarie) Asta inseamna ca inseli? Sau mai pe scurt cum ati defini voi cuvantul ´a insela ´! atata fetele cat si baietii (in special)
va multumesc, Funda happy

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu. Nu neapărat cel puţin.
Faptul că el nu ştie de astea, înseamnă că-l minţi! Că-i ascunzi ceva.
Oricum, ce motiv ai avea să-ţi dai repetat sms-uri cu aceiaşi tipi în afară de serviciu/şcoală?
În principiu, eu aş considera înşelat un sărut pasional cu alt tip sau o partidă de sex cu alt tip. Pe de altă parte, conversaţii lungi şi nenecesare (a se înţelege că fac excepţie când e vorba de facultate/loc de muncă) de care eu aflu târziu tare şi ele au loc constant, mă pun pe gânduri, mai ales dacă fix atunci eu am avut nevoie de ea şi nu a putut fi acolo pentru mine.
În principiu ce spui tu nu este neapărat înşelat dar dacă el află şi tu i-ai refuzat o ieşire în oraş în timp ce purtai "vorbărie" cu altul pe messenger, asta e urât din partea ta şi nu poţi şti care-i reacţia.
A mai fost mai demult o astfel de întrebare pe site în care multe fete(nu chiar toate) considerau normale flirturile pe messenger spunând ceva de genul: "Şi eu stau cu mulţi tipi pe messenger ziua când e el plecat la lucru. E normal. Mai evadezi din relaţie". Eeh... aia nu e ok!
Şi-n plus, dacă-ţi dai sms-uri repetat sau porţi conversaţii lungi pe messenger cu alţi tipi din acelaşi oraş cu tine. Distanţa de aici şi până la primele pasiuni trecătoare (dar de care nu-ţi vei da seama că-s trecătoare) nu mai e prea mult.
Salut.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Atata timp cat faci ceva pe ascuns, il inseli. Si eu discut cua lti barbati, pe strada, la serviciu, aici pe site. Dar ii spune despre toti sotului meu si nu este absolut nimic in acele discutii pe care nu as vrea sa-l stie. Asadar e simplu: ii spui despre acele discutii si ii relatezi continutul lor, nu il inseli. N-o faci, ai ceva de ascuns si asta se numeste inselatorie.

| Damian a răspuns:

Asta nu inseamna ca inseli, orice om are libertatea lui, sa inseli insemna sa te culci cu altcineva, sa ai relatii pe ascuns

| Anemona a răspuns:

A insela - A determina la relații sexuale prin promisiuni false; a ademeni; a seduce. 4) (soțul sau soția) A jigni prin încălcarea fidelității conjugale. /

| Question a răspuns:

Inseli pentru ca vorbesti cu alti tipi pe mess? Pentru mine a insela inseamna a avea sentimente pentru altcineva in afara de persoana cu care esti. Poti sa faci ce vrei cu alti tipi atata timp cat nu inseamna nimic, pana si sex, dupa parerea mea. Cu toate astea prietenul tau s-ar putea sa se simta ranit daca ar afla ca flirtezi sau ca te culci cu altcineva pentru ca ar putea crede ca el nu este de ajuns pentru tine. Totusi, daca il iubesti cu adevarat nu ar trebui sa simti nevoia de a te apropia de alti tipi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A insela= rezulta nu doar a sta cu un baiat de vb ci mult mai mult de atat adica a si filtra cu el pana ati ajunge sa va iubiti in ghilimele si mult mai multe