| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa merg la un control ginecologic dar nu stiu cum se procedeaza, va rog sa-mi raspundeti detailat pentru a nu ma face de ras.Multumesc,bruneta

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Dacă dorești să faci un control la ginecologie, nu trebuie să-ți fie rușine cu tine.
Pentru început trebuie să faci o programare, apoi te pregătești tu.
Îți faci toaletarea externă și internă dacă nu prezinți secreții suspecte (miros neplăcut, scurgeri de culoare gălbuie-verzuie, jenă la urinat, mâncărimi (prurit)/p. s. toaletarea internă este recomandată pentru simplul motiv, o bună recoltare a secreției prezente! O epilare este bine venită (este opțiunea ta ce metodă de epilare folosești, medicul nu are niciun drept să facă vreo remarcă care să te facă să te simți aiurea); lenjeria intimă să fie curată (nu este obligatoriu o culoare anume), te sfătuiesc să folosești lenjeria de bumbac; vorbești cu medicul ginecolog ce anume te deranjează (numai dacă este cazul, în caz contrar dorești numai un control de rutină.
Cam asta este de făcut.
Sfat: mergi la medicul ginecolog de cel puțin o dată pe an, chiar dacă nu ai o viață sexuală activă mereu.
Pa, pa.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai relatii sexuale cu minim 48 de ore inainte. In ziua respectiva iti faci numai toaleta externa. Toaleta interna este COMPLET interzisa (scuze, Legiuitoarea). Daca vei face spalaturi intravaginale vei compromite orice recoltare de secretii. Daca te epilezi de obicei, ar fi bine sa fii proaspat epilata, dar nu e obligatoriu. E suficient sa te speli cu apa calda si sapun la nivelul organelor genitale externe si sa-ti pui chiloti si sosete curate.
Spune-i medicului ca esti la prima consultatie, va sti sa se poarte mai delicat.
Pentru consultatie te aseaza pe o masa ginecologica pe care stai intinsa pe spate si la care exista niste suporturi care iti tin picioarele departate si ridicate. E o pozitie mai jenanta, dar nu tine mult. In plus, medicul a vazut mii de femei in pozitia respectiva. Te va examina intai cu doua degete imbracate in manusa si unse cu lubrefiant (se introduc in vagin in timp ce cu cealalta mana te apasa pe burta), apoi te va consulta cu niste valve (sunt doua bucati metalice in forma de L care il ajuta sa departeze peretii vaginului ca sa vada colul). Roaga-l sa-ti recolteze examen Babes-Papanicolaou. E o manevra nedureroasa car se face cu un betisor cu vata precum cele pentru urechi, doar ca mai mare (cam cat un creion).
Succes!

eileen
| eileen a răspuns:

Si eu am fost la consult ginecologic si te asigur ca nu e nimic dureros, nu ai de ce sa iti fie teama, trebuie sa ai incredere in doctorwinking

mira
| mira a răspuns:

Iti faci o programare.In ziua respectiva faci o baie generala, iti pui lenjerie intima foarte curata, te prezinti la medic, ii spui care este suferinta ta si apoi medicul te invita sa te urci pe o masa speciala pentru consultatie.Il avertizezi ca esti la primul control ca sa-ti inteleaga retinerea.Ai luat o hotarare foarte buna.Curaj.Mira

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inainte de a te duce la un control ginecolog trebuie sa :
-sa iti speli organele genitale;
-sa porti chilotii curati