| AleXasta a întrebat:

Am 16 ani si as vrea sa merg la un control ginecologic si vreau sa ma indrumati. Un cabinet, un ginecolog (femeie), nr de telefon si la ce pret sa ma astept. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poate spui și de unde ești!
Mergi cu trimitere de la medicul de familie la policlinică sau chiar pe secția de ginecologie la spital. Nu uita să ai și cartea de identitate cu tine.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Sper că NU vrei să GHICIM din ce localitate eşti rolling on the floor

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Dacă mergi la un cabinet "de stat" ai nevoie de acea Trimitere, dar NU plăteşti nimic ( este GRATUIT ).

Dacă mergi la un cabinet "privat", atunci NU ai nevoie de Trimitere, dar PLĂTEŞTI consultaţia ( 50-100 lei ) + eventuale analize/investigaţii...

Toate cele bune.

| AleXasta explică:

Din Iasi. big grin