| WaSs a întrebat:

Vreau si eu sa cer niste sfaturi. sunt cu o fata de 4 luni si este prima fata de care m am indragostit enorm. practic m a facut sa o iubesc aratandu mi cat de mult tine la mine sunandu ma foarte des si dandu mi foarte multe mesaje in fiecare zi. ea venea la mine in fiecare weekend si ne simteam foarte bine impreuna, mi a zis ca sunt totul pentru ea si nu are nevoie de altceva decat de mine. dar am avut o situatie in care ea a crezut ca o insel si automat a vrut sa se razbune si s a dus la alt baiat ( mi a zis ca nu s a culcat cu el si o cred). chestia e ca a zis ca vrea mai multa libertate, ca relatia i se pare monotona, si vrea sa vada ce sa faca. eu unul nu mai pot de dorul ei si chiar ma gandeam sa ma intalnesc cu ea cat de curand si sa o cer de nevasta ( va rog nu ma luati la misto ). ideea e ca ma gandeam ca ne am iubit, ne am respectat si nu ne am gresit cu nimic unul altuia. ma rog ea are 17 ani si ma gandesc ca are legatura si varsta, eu am 19. va rog frumos sa mi spuneti ce credeti

2 răspunsuri:
| Cypronge a răspuns:

Salutare.
Poate ca planul ei e sa te faca gelos pentru a te forta sa o ceri de nevasta, dar gandeste-te daca chiar merita, pentru ca din cate miai zis odata iti spune ca esti totul pentru ea si apoi zice ca nu mai esti si ca vrea libertate.
Trebuie sa stii ca o persoana poate sa iti spuna ca te iubeste si chiar sa te convinga, iar peste 2 minute sa se duca la alt partener. Nu o cunosc pe fata si nici pe tine la un nivel destul de ridicat ca sa pot sa iti dau un sfat exact, dar asculta atent la ce iti spun acum, inainte de a te casatori cu ea mutativa intai impreuna locuiti impreuna o perioada de minim 6-sau 12 luni preferabil si vedeti cum va intelegeti, pentru ca e una sa te vezi cu o persoana de 2sau 4 ori pe saptamana a cate 3 ore intalnirea si e cu totul diferit sa stati impreuna aproape toata ziua, asa ca pentru binele tau gandeste-te foarte bine inainte de a lua o decizie pentru ca nu as vrea sa te vad pus in situatia de a regreta o decizie luata in graba.
Decizia e a ta.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Nu cred că are legătură cu vârsta. De obicei, de câte ori relaţia devine monotonă încercaţi să vă gândiţi ce anume v-a adus împreună de la bun început şi ce puteţi face pentru a mai aprinde atracţia dintre voi. Nu cred că ideea căsătoriei ar fi bună înainte să ai un sprijin material concret (pe ideea: o iei de nevastă, e bun. Dar ce faci cu ea?). Încercaţi să vorbiţi mai mult despre asta şi să ajungeţi în final la un consens. Îţi urez mult succes în continuare happy