| abcdc a întrebat:

Vreau si eu un sfat urgent.straight faceEu in fiecare dimineata inainte sa plec la scoala ma spal un pic jos.Mama imi zice sa nu mai fac asta ca voi ajunge sa nu mai fac copii.Desi ma spal seara pana dimineata vaginul meu capata un miros. I-am explicat mamei cum sta treaba si a zis ca ea nu are altceva ce sa-mi faca. A zis ca ovule nu-mi poate da pentru ca inca sunt virgina.si inca ceva.secretia mea e destul de ciudata.Cateodata prezinta simptomele unei secretii normale si cateodata prezinta simptomele unei secretii anormale, chiar candida. vreau niste sfaturi.nu mai stiu ce sa fac.sunt disperata.precizez ca am varsta de 17 ani.multumesc.funda

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Orice femeie normala se spala dimineata, seara si dupa fiecare scaun in zona genitala. Cum sa pleci la scoala nespalata? E normal ca secretia sa capete miros in 12 ore (cate trec de seara). Spalatul te va ajuta sa iti pastrezi sanatatea genitala si sa ai copii. Nu am auzit niciodata ca spalatul ar putea sa duca la infertilitate.

8 răspunsuri:
| glamour a răspuns:

Mama ta se refera ca pe vremea asta daca te speli si iesi afara poti raci. Eu zic sa te duci la ginecolog ca nu e de joaca cu secretiile astea anormale.

| glamour a răspuns:

Nu stiu daca dintr'o raceala poti da in infertilitate(mi se pare aiurea) insa si daca racesti n'o sa-ti fie bine. ai putea sa iti cumperi servetele de bebelusi(cele intime nu sunt foarte bune din ce spun unii doctori) cu care sa te stergi dimineata, sa te cureti dar totusi nu te speli si asa nici nu racesti.

| haiZI a răspuns:

Sa te prezinti la medic pentru un consult. Iar in privinta igienei un dus cu apa-sampon, sapun si burete de baie ar trebuie sa fie suficient, 1 pe zi macar. Spalatul nu a amorat pe nimeni inca.pa

| DenisaAbdn a răspuns:

E cat se poate de normal sa-ti faci igiena intima si nu numai, de cel putin doua ori pe zi. Cat despre restul, mergi sa te vada un medic si sa fi sigura ca nu e nimic grav.
Daca te speli si imediat iesi din casa in frig, porti o anumita lenjerie si haine mai scurte de mijloc, e normal ca mama ta sa fie ingrijorata sa nu racesti. Incearca sa te trezesti mai devreme ca sa ai suficient timp sa te "usuci". Ai grija de tine.

| elenaA_9063 a răspuns:

Este foarte bine ca te speli. Te poti spala la exterior (adica la nivelul vulvei) de cate ori simti nevoia, insa spalaturile interne nu sunt prea indicate, pentru ca pot degrada flora specifica vaginului si poate deveni vulnerabil la infectii locale (gen candida). Daca ai deja o infectie locala (candida, cum ai spus tu) trebuie s-o tratezi neaparat. Pe langa faptul ca simptomele candidozei sunt foarte suparatoare (mancarimi, secretie "anormala" si uneori urat mirositoare), netratata poate duce la complicatii, asa ca trebuie neaparat sa te tratezi.
Ce spune mama ta, ca nu poti folosi ovule, este total fals. Faptul ca introduci un ovul in scop terapeutic in vagin n-are cum sa-ti afecteze virginitatea, pentru ca vaginul nu se rupe asa usor (este special creat ca doar un obiect de marimea unui penis sa-l poata rupe). Eu am fost virgina si multi ani am folosit OB (cele mai mici, desigur) si virgina am ramas pana la primul contact sexual, la care am avut dureri si am sangerat, cum era si normal.
Ca sa te convingi, du-te la un ginecolog sa-ti spuna ce ai cu adevarat si sa-ti dea un tratament. Poti sa intrebi medicul orice, pentru ca el este cel mai in masura sa-ti dea sfaturi bune in legatura cu sanatatea ta.

| abcdc explică:

Mama se refera la faptul ca plec dupa ce fac baie prin frig. de asta se temea.sa nu fac vreo raceala acolo joc si sa nu mai pot face copii.

| abcdc explică:

Da glamour la asta se referea mama.Eu plec foarte devreme de acasa.pe la 7 fara zece minute cam asa si este frigul cel mai mare pe vremea asta.Deci pun din nou intrebareabig grinaca fac baie si plec prin frig, pot capata o raceala puternica, care pe viitor imi va crea neplaceri sau sa nu mai pot face copii?

| AliiB a răspuns:

Te referi la menestruatie si inainte de aceasta?
Igiena e extrem de importanta in aceste zile. Din nou, EXTREM!
Deci e foarte bine ca te speli, si nu, nu este absolut deloc adevarat ce spune mama ta! Nu are absolut nici o legatura faptul ca te speli, cu a ramane gravida. Ba chiar daca nu vrei sa ai nu stiu ce boala, iti recomand ca mai bine sa faci dus zilnic, E OBLIGATORIU, si cel putin 1 baie generala.