| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

1. Unde s-au construit primele blocuri din lume?
2. Cui i-a venit ideea sa construiasca blocuri si sa suprapuna familile una peste alta ridicand cladirea la cat mai multe etaje?

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

1. Cred ca in Roma Antica.

2. Ideea aceasta apare dupa Potop, cand oamenii se gandesc sa se stranga la un loc, ca sa nu stea rasfirati (Geneza 11:4)

35 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Piramidele.

| Wr3nch a răspuns:

Primele apartamente au devenit populare in Paris prin 1800. Gasesti aici mai multe:
https://www.citylab.com/......nt/381770/

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Piramidele sunt una si blocuriile sunt cu totul altceva, sa nu facem confuzii.

| Simpatic a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Corect, piramidele erau de obicei casa unui singur om decedat, faraonulwinking

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Simpatic):

Uite, eu intreb pentru cultura mea generala si atat. Piramidele nu sunt blocuri is mai mult constructia unui om plin de egosim, maretie si tupeu de borfas = faraonul.

| Simpatic a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ai dreptate partial, din punct de vedere al rangului faraonii au fost considerati reincarnari ale divinitatilor egiptene sau trimisi ai acestora, deci sa nu le zicem borfasi, sunt total de acord cu tine cand zici ca se dadeau mareti, trufasi si tupeisti, dar nu sunt la mare distanta in nesimtire fata de bogatasii actuali, cei care poarta la maini bratari ce valoreaza si 200k euro una, masini de peste 400k euro bucata si cate si mai catewinking deci maretia si trufia sunt cele mai mari ANTI-virtutii!

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Wr3nch):

Probabil ca ideea de a construi blocuri si de a suprapune familile una peste alta a plecat de la faptul ca populatia era in crestere si ca sa ii adune pe oameni intr-un singur loc intr-o singura cladire cu o suprafata mai mica decat la o singura casa.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Turnul Babel.

| PainTech a răspuns:

Sunt sigur că romanii aveau un fel de case supraetajate supraaglomerate, un fel de blocuri rudimentare.

Acum nu sunt sigur daca acestea au fost primele.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Simpatic):

Ideea de a construi blocuri si de a aduna cat mai multe familii intr-un singur loc a fost conceputa pentru ca populatia era in crestere si pentru ca satele si casele sa nu se intinda pe hectare intregi de pamant arabil au adunat mai multe familii intr-un singur loc si asa au aparut blocuriile.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Ala a fost cu alt scop construit, noi aici vorbim de blocuri si de unde a plecat ideea de a construi blocuri.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru PainTech):

Romanii? hmm, da dar cred ca erau case cu cel mult doua etaje plus podul unde mai depozitau unele lucruri.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

De la diavol. Dumnezeu nu a aprobat așa ceva pentru ca nu e sănătos. Dar Turnul Babel chiar daca nu a avut ca scop sa fie populat de oameni a fost un model pentru mai târziu. Chiar si pentru Uniunea Europeana care ar fi luat modelul clădirii Parlamentului UE de la Turnul Babel.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Dar cladirea aia are maxim 8-9 etaje iar ultimele doua etaje sunt pe jumate facute. Ai dreptate nu e sanatos aici cred ca te referi la vecini care sunt cum sunt.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

In caz de un cutremur puternic ca cel din 1977 https://www.youtube.com/watch?v=U92HtAahEec un om ca sa iasa afara din cladire si care sta la etaj ii va fi mult mai greu sa iasa afara, sunt doua optiuni: fie te arunci pe geam asta daca stai la etaj fie stai deasupra usii si cade blocul peste tine. Iar la casa e mult mai usor ai deschis usa si gata ai scapat esti in curte.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Dumnezeu nu a fost de acord cu așa ceva.Nu este sănătos. Dumnezeu a sădit o gradina pentru Adam si Eva. Gradina Edenului. Si daca ai trai la sat in casa la curte si cu gradina in jurul ei ai ști care este diferență: SANATATEA!

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Iti spun eu in caz de cutremur de 7, 4 s-au 9, 8 pe scara Richter scapi mai usor daca esti la casa in schimb la bloc si mai ales la ultimul etaj e cam rau. Hai ca la parter si etajul unu poti sa sari dar de la etajul doi si trei in sus e mai greu, trebuie sa ai sange intine ca sa poti sa sari pe geam.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Ai dreptatea viata la oras e mizera la sat totul era mai sanatos mai bio si viata era altfel. Eu cand ma inbat s-au cand fac sex ma aud toti vecinii si stiu ca sunt acasa.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

La cutremurul din 77 o verișoara care locuia in Craiova la casa la curte, când sa iasă din casa s-a prăbușit coșul de fum si a lovit-o si a avut fracturi de oase. In caz de cutremur e periculos peste tot.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Da, tu stii macar de undea a plecat acel cutremur? s-au cine a provocat acel cutremur? iti spun eu, din cauza numeroselor pacate pe care le-au savarsit oamenii aici in Romania, nimeni nu este fara de pacat.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Verisoara ta a stat sa o lovesca cosul de fum in loc sa iasa afara in curte s-au poate ca totul s-a intamplat prea repede. Cei drept cutremurul a durat 56 de secunde. Iti dai seama ce se intampla daca te prindea cutremurul cand erai sub dus s-au cand dormeai noaptea in pat, erai gata. Iti gaseau cadavrul dupa 4 s-au 6 ore de cautari sub daramaturi. https://www.youtube.com/watch?v=oknYcgeJxYo

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Sa imi spui daca te-am speriat cumva.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

S-a întâmplat sa cada cărămizile din coșul de fum exact in momentul când a ieșit pe ușă casei. Nu avea de unde sa știe ce se poate întâmpla. A ieșit împreună cu tatăl si mama ei, dar numai ea a fost lovita.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Daca mai vine cumva un cutremur puternic care sa rupa in doua orasul exact ca in filmul 2012 suntem morti cu totii, nu mai ramane nimic din noi.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Pe telefonul meu nu pot viziona video. Nu e performant si rețeaua proasta. Dar nici nu îmi doresc sa vad așa ceva.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Sa ne fereasca Dumnezeu de ziua aceea.

| gabicoo a răspuns:

În Roma Antică!
Blocurile erau construcții pentru săracii orașului și se numeau"Insulae"!
N. B.
Nu am facut bășcălie!

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru gabicoo):

Deci sa inteleg ca taranul roman e mai bogat decat mine pentru ca fie ea casa s-au vila el e la cu totul alt nivel fata de mine.

| gabicoo a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Teoretic!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Da!