| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

1. Unde s-au construit primele blocuri din lume?
2. Cui i-a venit ideea sa construiasca blocuri si sa suprapuna familile una peste alta ridicand cladirea la cat mai multe etaje?

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

1. Cred ca in Roma Antica.

2. Ideea aceasta apare dupa Potop, cand oamenii se gandesc sa se stranga la un loc, ca sa nu stea rasfirati (Geneza 11:4)

35 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 explică (pentru gabicoo):

Romaina...[TE]... iubesc.

| OchiuDaMangusta a răspuns:

1. pe pamant
2. unui om

| anonimg a răspuns (pentru Celcestietot):

La Turnul Babel m-am gandit si eu.

"Acestea sunt familiile fiilor lui Noe, dupa spita neamului lor, dupa neamurile lor. Si din ei au iesit neamurile care s-au raspandit pe pamant dupa potop." (Geneza.10:32)
"Tot pamantul avea o singura limba si aceleasi cuvinte.
Pornind ei inspre rasarit, au dat peste o campie in tara Sinear; si au descalecat acolo.
Si au zis unul catre altul: "Haidem! sa facem caramizi si sa le ardem bine in foc." Si caramida le-a tinut loc de piatra, iar smoala le-a tinut loc de var.
Si au mai zis: "Haidem! sa ne zidim o cetate si un turn al carui varf sa atinga cerul si sa ne facem un nume, ca sa nu fim imprastiati pe toata fata pamantului!"" (Geneza.11:1-4)

| Celcestietot a răspuns (pentru anonimg):

Mă bucur că nu sunt singurul care s-a gândit la așa ceva happy. Altă primă mențiune printr-o sursa istorică nu cred că există, iar în această scriere biblică face referirea la tipul de așezare suprapusă, pe care noi le numim blocuri în ziua de astăzi.