| pastru009 a întrebat:

AJUTOR! Media de admitere= 25% din media claselor 5-8 etc.
Vreau sa intreb.Eu am MEDIA CLASELOR 5-8 = 9.04
Cum se calculeaza 25% din 9.04 sa stiu si eu cu cat adun media de 5-8 cu cea de la examen.
Multumesc pentru AJUTOR!

Răspuns Câştigător
| nda a răspuns:

Trebuia sa fii mai atent ca sigur v-o zis cum se calculeaza media de admitere. nu cred ca se calculeaza asa cum vrei tu sa faci... sa scoti 25% din 9.04 si sa aduni cu media examenelor.
dar daca totusi vrei sa stii cum afli un anumit procent dintr-un numar faci asa:
imparti 9.04 la 100 iar rezultatul il inmultesti cu 25 si iti da 25% din 9.04.
daca vrei sa scoti 30% atunci inmultesti cu 30.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Calculul mediei de admitere
utilizate pentru admiterea în învățământul liceal
pentru anul școlar 2014-2015 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa 2 din Ordinul 4925/29.08.13 - vezi linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18352

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se face media examenelor x3 + media 5-8 totul supra 4

| pastru009 explică:

Nu am intrebat cum se calculeaza media de admitere.Am intrebat daca se ia 25% din media 5-8!

| BlackNinja a răspuns:

Faci 3 ori media obtinuta la Evaluarea Nationala + media din clasele 5-8(care ai zis ca e 9.04),totul supra 4(adica impartit la 4).

| Tudor_Daniel_1993 a răspuns:

Media de la examene o inmultesti cu 3, dupa o aduni cu media din 5-8 si totalul il imparti la 4!

| Andra1454 a răspuns:

Inmultesti cu 3 media de la examen o aduni cu cea din 5-8 si imparti totul la 4