| NICKSOOO a întrebat:

Am citit pe net despre bacul la mate 2012. Si am vazut in diverse comentarii ca subiectele de la M1 au fost mai usoare decat cele de la M2. Care este diferenta dintre M1 si M2?

Răspuns Câştigător
| popescu_9120 a răspuns:

M1 este la profilul mate-info iar m2 este la profilul stiinte ale naturi...si teoretic cei de la m1 ar trebui sa aiba subiecte mai grele, iar cei de la m2 mai usoare, logic.doar ca anul trecut si anul acesta variantele au fost inversate.variantele de pe edu.ro arata destul de clar cam ce trebuia sa ne pice noua celor de la m2, doar ca exercitiile noastre leau picat celor de m1 si invers crying((

2 răspunsuri:
| Sonnia a răspuns:

M1 fac cei de la mate-info, iar M2 fac cei de la stiinte/profil tehnologic. Diferenta este ca la M2 matematica se poate spune ca e mai usoara, oricum nu se compara cu ceea ce se face la mate-info. O alta diferenta ar fi si dificultatea la bac, care e mai scazuta la cei de la M2. Sper ca te-am ajutat!

| Kerli a răspuns:

M1 inseamna matematica de nivel mai ridicat, care se face la profilul matematica-informatica sau economic
M2 inseamna matematica de nivel mediu, care se face la stiinte ale naturii
M3 inseamna matematica de nivel usor, care se face la stiinte sociale si filologie