| Ph3nom95 a întrebat:

Am de facut un eseu la romana pe una din urmatoarele teme:
-A iubi nu-i nimica, a nu putea iubi e grozav
-Dragostea este una si invizibila. Este adanca. Este delicata. Este - mai ales - spontana!
-Dorul este un organ de cunoastere a infinitului!
Nu va cer sa-mi faceti voi eseul ci doar sa ma ajutati cu idei.Multumesc.Cine vine cu cea mai buna idee primeste funda

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| me1oo a răspuns:

Si eu am aceiasi tema, dar nu am nicio idee crying

| Ph3nom95 explică:

Si cine te pune sa repeti? am cerut o idee nimic altceva

| vane_2063 a răspuns:

Pai eu am de facut pentru tezalaughing. La prima de exemplu a iubi este ceva obisnuit, normal, de care este capabil oricine pe cand sa nu iubesti este ceva opus: greu, neobisnuit, care cere sa fii foarte rece mai rau ca un iceberg (a iubi se poate referi la o melodie, o persoana atat frateste cat si mai mult, un loc etc)
La a doua cu dragostea: dragostea adevarata este una singura, inconfundabila, incomparabila si singura, de aceea vine din interior si este deci si spontana(asta e mai grea);
iar la ultima dorul este singurul pe langa speranta care viseaza si ne permite sa trecem printre amintirile din trecut sperand sa avem parte de acele clipe din nou. Este un organ pentru ca avem nevoie de el si pentru ca ne ajuta si nu dispare niciodata si nu are bariera dand nastere imaginatiei si a 10000 de scenari pentru a vedea pe cineva sau a petrece momente minunate iar sau ceva de genul. Sper ca te-am ajutat