| Oana_Onutza_1999 a întrebat:

Am de facut un proiect la Istorie! Imi puteti spune despre ce? Dau funda! Urgent am nevoie! Poate chiar in seara asta

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Prostii, fa un proiect despre eroismele contemporane si moderne ignorate in detrimentul povestilor gen Termopilae. Doua evenimente iti dau: trosneala de la Wizna, unde mai putin de 1.000 de polonezi au tinut pe loc peste 40.000 de nemti timp de trei zile, provocind pierderi foarte mari avind in vedere dotarile lor (au distrus si vreo 10 tancuri, neavind arme specializate antitanc), suferind pierderi de peste 80%; folosirea de catre americani a bombelor cu napalm in Irak in cursul ultimei invazii, desi acestea sint interzise prin conventii internationale la care si ei au aderat, si recunoasterea intr-un final ca nu au existat arme de distrugere in masa pentru a justifica detronarea lui Saddam. A, uite am una si mai misto - originile ISIS si "democratizarea" Irak-ului si a Libiei ca origini ale actualei probleme a imigratiei si terorismului in Europa. Lasa povestile cu holocaustul, hitler, si alte basme. In ultimii 25 de ani s-au intimplat o gramada de chestii super interesante, documentate destul de bine, si despre care cartile de istorie/mainstream media au mintit cu nerusinare din belsug. Uite si mascarada din 1989 de la noi, de exemplu. Si sa nu uitam si de marea minciuna a celor 25 de ani de comunicratie...

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Nu v-a dat profesorul teme pentru acest proiect? laughing Daca nu ati primit nume sau evenimente, nu v-a spus macar in ce perioada ar trebui sa se incadreze? Istoria e un domeniu vast. Poti scrie despre orice. Eu unul daca as fi in locul tau si mi-ar spune profesorul sa fac un proiect fara sa-mi dea alte detalii, as alege: Razboaiele Daco-Romane, Primul Razboi Mondial, Al Doilea Razboi Mondial, Alexandru Macedon, Lisimah, Burebista, Nefertiti, Stefan cel Mare, Vlad Tepes, Napoleon Bonaparte, Paleolitic, Mezolitic, Neolitic, Epoca Bronzului, Traian, Nero, Hadrian, Dacia Romana, Retragerea Aureliana, Colonizarea Greaca, Ludovic al XIV-lea, Razboaiele Medice, 1 decembrie 1918, Dezastrele nucleare de la Hiroshima si Nagasaki, Ervin Rommel, Constantin cel Mare, Dromichaites, Sarmizegetusa Regia, Darius I, etc etc. Dumnezeule, cate variante ai si tu ne intrebi pe noi laughing

| Doub a răspuns:

Bossu' Adolf Hitler.

| Oana92 a răspuns:

Comunism, mafie, conducatori nebuni, Casa Regala a Romaniei, inceputurile democratiei, istoria votului in lume, perioada inchizitiei, spionajul de-a lungul istoriei, teoriile conspiratiei referitoare la evenimentul 11 septembrie, razboiul din Irak, crize ale imigrantilor de-a lungul istoriei. Spor!

| DeathOfDreams a răspuns:

Despre perioada Holocaustului.
Lagărul de concetrare, Auschwitz.
Ar fi destul de interesant.