| anonim_4396 a întrebat:

Am de facut un proiect powerpoint despre Centenar.
Am nevoie de idei pe care sa le expun, de exemplu un proiect are 10 personalitati romanesti intre 1918-2018, iar eu nu am nicio idee.

3 răspunsuri:
| gothicbat a răspuns:

Nici eu.

| Alexandr1onnn a răspuns:

Regii Carol al II-lea și Mihai I, care au domnit după 1918
Ștefan Odobleja a creat în jur de 1930-1940 conceptul de 'cibernetică'
Anastase Dragomir a inventat scaunul ejectabil în jur de 1930
Gogu Constantinescu a întemeiat în 1918 sonicitatea
Nicolae Paulescu a descoperit insulina în jur de 1920
Aurel Persu a creat automobilul aerodinamic în jur de 1930
Emil Racoviţă a creat primul Institut de Speologie din lume, la Cluj, în 1920
Ana Aslan - datorită contribuțiilor ei în medicină dintre 1950-1980 s-a înființat primul institut de geriatrie din lume, care a fost numit după ea
Mihai Eminescu
Nadia Comaneci
Simona Halep

| TrapMetalFan a răspuns:

Wikipedia