| f a întrebat:

Am intalnit de multe ori intrebarea aceasta si vreau sa stiu daca s-a ajuns la o concluzie: "Cine a fost primul:oul sau gaina?"

Răspuns Câştigător
| Bl0ndu a răspuns:

Copy/paste

Oul a existat inaintea gainii
Data publicarii: 27/05/2006

Un filozof si cercetator britanic a rezolvat enigma veche de mii de ani, "ce a fost mai intai, oul sau gaina?", descoperind ca oul a existat inaintea gainii. Cheia enigmei milenare consta in faptul ca materialul genetic nu evolueaza pe parcursul vietii unui organism viu, in consecinta prima pasare care a devenit gaina a trebuit, mai intai, sa existe ca embrion in interiorul oului. Profesorul John Brookfield, de la Universitatea din Nottingham, estul Marii Britanii, declara ca organismul din interiorul oului are acelasi ADN ca si gaina in care a evoluat. Brookfield, specialist in genetica evolutiva, a declarat: "Putem conchide fara nici un dubiu ca prima materie vie a speciei este oul. Oul a existat inaintea gainii". Concluziile profesorului Brookfield au fost sustinute de profesorul David Papineau de la King's College din Londra si de presedintele federatiei britanice a crescatorilor de pui (Great British Chicken), Charles Bourns. Papineau este de parere ca primul pui a iesit dintr-un ou al altei specii, probabill al unei reptile. Bourns a declarat si el publicatiilor The Times, The Daily Mail si The Independent ca "ouale au existat inainte de aparitia primului pui de gaina".

16 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Cocosul si gaina.(Dumnezeu a facut"păsări să zboare pe pământ, pe întinsul tăriei cerului!") Cocosul a fecundat oul, gaina l-a ouat si l-a clocit si... uite puisorul!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Te-ai gandit vreodata ca intrebarea asta sugereaza disputa creatie vs evolutie? Hai sa o traducem la mamifere. Ce a fost intai, mama sau fatul? Pai as zice ca gaina atunci.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Gainile "zboara" mai mult pe pamant decat printre noribig grin

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

@Bl0ndu iti imaginezi ce fata a facut crocodilu' cand a vazut isprava nevesti-si. Cred ca l-a alergat pe vecinu' cu care semana la moaca, vecinul striga disperat auliu, auliu, si de frica a inceput sa zboare si asa a aparut uliul. Oare gaina aia care a iesit din aceasta minune genetica o fi "facut oua" cu taurul comunal sau o fi fost o eroare genetica simultana la milioane de oua?

| DeeDee28 a răspuns:

Nu, nu s-a ajuns la o concluzie...nu am raspuns la intrebarea aceasta

| Chocolate a răspuns:

De cine a fost facut primul ou daca gaina nu era inainte? si de cine a fost clocit daca gaina inca nu aparuse? ganditi si voi mai multwinking.

| lampard64 a răspuns:

Gaina a fost prima. happy Eu cred ca gaina a evoluat din alte pasari de pe timpul dinozaurilor asa cum au facut si crocodilii, porumbeii, cainii, oamenii smug

| 334499 a răspuns:

Ouale cocosului

| Fallen Angel a răspuns:

Hai sa analizam: sa presupunem ca ar fi fost intai oul. Din el ar fi iestit puiul. Dar oul cine l-a facut?
Sa luam invers: ca a fost prima gaina. Atunci ea face oul. Dar ea aiesit tot dintr-un ou. Pe el cine l-a facut?
Multi zic ca a fost intai oul pentru ca din el iese puiul. Dar pe el cine il oua ca sa iasa? Sa fim seriosi. Nu exista un raspuns concret. Nu poate confirma nimeni ca a fost intai oul sau gaina. Nu prea are sens. Pt mine asta e doar asa... cand nu avem ce face ne batem capul cu prostii si cu intrebari care nu au raspuns. Eu cred ca nu are sens.

| perla a răspuns:

Tu ca ai minte de gaina citeste BIBLIA sa vezi cine a fost primul

| Anecherry a răspuns:

Gainahappy.

| alexflor87 a răspuns:

Eu cred ca mai intai a fost gaina pentru ca a creat-o Dumnezeu, iar apoi a inceput sa se inmulteasca si asa a aparut si oul, dar dupa gaina happy

| adellina a răspuns:

Oul.stiu de la biologie.

Profesoara mi-a dat un raspuns concret.

| another_emo_girl a răspuns:

Pai, avand in vedere faptul ca gainusa face oua dar gainusa iese din ou.nu ajungem nicaieri.prin urmare, pentru a iesi un pui dintr'un ou trebuie ca acesta sa fie clocit de o anumita gainusa.prin urmare, gaina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oul a aparut mai intai (oul de reptila).

| anonim14 a răspuns:

Gaina, multi spun ca oul dar este gresit. Dumnezeu a facut animalele, El nu a facut oul ca sa iasa pui mic, El a facut fiecare animal adult la fel ca omul.Nici Adam cu Eva nu erau copiii au fost adulti, asa e si cu gaina.Gaina a fost prima iar ea s-a inmultit.