| mihaelutzamy a întrebat:

Am la geografie de calculat viteza de rotatie la Ecuator a PAmantului. N-am nicio idee... ma ajuta careva? VA rog din suflet!

Răspuns Câştigător
| EMYLYAKOS_8257 a răspuns:

Viteza de rotaţie, definită ca viteza cu care un punct de pe suprafaţa terestră se deplasează pe o orbită circulară în virtutea mişcării de rotaţie a planetei, este definită de la un loc la altul şi se calculează împărţind lungimea paralelei geografice de la latitudinea respectivă la valoarea de 24 ( perioada medie de rotaţie).

La Ecuator, unde circumferinta este de cca 40 000 km, viteza de rotaţie este de cca 1 700 km/h (465m/s). (poti sa calculezi si mai exact: circumferinta la Ecuator este de 40. 075 si imparti la 24)
FUNDITA:d