| Publicitate a întrebat:

Am la mate o problema asa: Un bazin in forma de paralelipiped dreptunghic avand lungimea 10m, latimea de 5 m si adancimea de 3 m, are volumul... m cub si capacitatea de... l.
Volumul e foarte simplu, insa nu stiu sa aflu capacitatea big grin.
Putin ajutor?

Răspuns Câştigător
| Alexalice10 a răspuns:

V= 10*5*3= 150 metri cubi
1 metru cub = 1000 litri deci 150 m cubi= 150*1000=150000litri
Funda?

1 răspuns:
| aladinbeci a răspuns:

Publicitate, sunt perfect de acord cu raspunsul pe care ti l-a dat userul Alexalice10. Volumul este 150 metri cubi si, daca transformi in litri, se obtine 150 000 litri.