| Doarof3 a întrebat:

Am luat 5.05 la mate in examen...si am intrat la mate-info(intensiv info) la cel mai bun liceu din oras datorită notei mele de la romana (8.60) si media celor 4 ani de gimnaziu (9.32).Îmi e foarte teamă că nu o să mă descurc deloc,iar ideea că am colegi noi si profesori noi mă sperie si mai tare.Ce să fac? Am ajuns să stau in casă si să mă gândesc doar la asta.
Toți imi bagă in cap lucruri care mă sperie:cum că nu oricine se descurcă la acest profil,că e cel mai greu profil, că este mult de învățat, că profesorii sunt duri...etcCând aud cuvintele "mate-info" mă panichez.Un sfat vă rog? Fără mișto-uri...

Răspuns Câştigător
| GanduriDeCafea a răspuns:

Salut, si eu am fost cam in aceeasi situație. Am intrat la mate-info, nu pentru ca am vrut ci pentru ca vorbisem cu un prieten sa mergem la acelasi liceu impreuna. Insa nu a fost asa si am ramas singurul din grupa care absolvise atunci care a ajuns la mate-info, intensiv info. La inceput eram panicat, nu voiam sa merg, ma tot gandeam sa ma transfer la alt profil, eu cu matematica nu ne-am inteles prea bine, eram ca si tine mai mult pe filologie. Dupa un timp de o luna, doua m-am obisnuit cu colegii, profesorii, am realizat ca sunt avantaje la acest profil si m-am străduit cat de cat sa trec mai departe, singura materie care ma deranja era, desigur, matematica. Singurul regret care il am acum, dupa cativa ani de la terminarea liceului, este ca nu mi-am dat indeajuns de mult interesul pentru materii pentru ca acum sigur as fi avut cunoștințe mult mai bogate. Eu te sfatuiesc sa fii calm, si sa te gandesti la ce vrei sa faci mai departe in viață, indiferent ce spun cei din jur tu va trebui sa iti asumi alegerile pe care le-ai facut. Nu fa greseala sa mergi pe un profil care nu iti satisface curiozitatea, sunt 4 ani de zile. Mergi pe ceea ce iti place. Succes.

5 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Daca tu ți-ai dorit să intri la acest profil nu are de ce să îți fie teamă, iar despre colegi și profesori nu ai de ce sa te temi, te vei cunoaște cu ei, îți vei face prieteni noi, deci nu este ceva de speriat... dacă te gândești doar la asta îți faci mai mult rău, dacă ție îți e teamă de colegii din clasa a 9-a ce sa zic de mine care am schimbat și 2 facultăți laughing stai relaxat și gândește pozitiv

| LPCTSTR a răspuns:

Oh, și eu am fost acolo, este teroare dacà te gândești să fii un leneș imposibil.
Multă muncă și dedicație, poate te dai bine și pe lângă niște profesoril.

| SkyPilot a răspuns:

Ai incredere in tine! Lucreaza serios! O sa fie bine!
Ai avut note bunicele in timpul scolii. Nota de la examen de la mate este deocamdata un accident.

| Lioana a răspuns:

Felicitari ca ai intrat la mate-info. Nu e usor de intrat acolo. E cel mai cautat profil. Acolo vor sa ajunga aproape toti elevii buni la invatatura.
De colegii noi nu trebuie sa te sperii. Ii vei cunoaste si vor deveni si ei fosti colegi candva. Cum ai cunoscut profesori noi in clasa a V-a asa vei cunoaste si acum. Daca ai facut fata atunci vei face si acum.
Poate va trebui sa acorzi mai multa atentie scolii decat ai facut-o pana acum, dar cu siguranta te vei descurca. Invatatura iti va prinde bine in viata.

| ema2396 a răspuns:

Pai ai 2 optiuni: 1. Te transferi la uman daca nu ii place
2. Faci putina pregatire la inceput sa nu ai probleme in a intelege materia si dupa te tii de munca. Sfatul meu e sa te pui pe picioare cu matematica de gimnaziu, ca nu toti profesorii la liceu stau sa faca recapitulare. Matematica pe care o faci la scoala nu e grea, ca sa faci fata trebuie sa fii atent la ore si sa iti faci temele. Parerea mai e mai bine sa fii la profil real, ca e mai usor sa tocesti intr-un an materia pentru o facultate de profil uman, decat pentru una de profil real.