| Wehrmacht a întrebat:

Am mai nascocit niste reguli la scl care mi se par tampite si poate sunt doar la mine in scoala:
-testele initiale: de ce sa le dam? Pierdem 2 saptamani din an cu recapitularea.
-Telefoanele:cei din apropierea scoli... OK nu le trebuie dar eu merg 3 km pana acolo. Daca mi se intampla ceva pe drum eu ce o sa fac daca nu am telefonul la mine si numarul parintilor nu il stiu? Cica sa venim la scoala cu tel fara camero foto, nah, unde dq mai gasim asa ceva?
-De ce in timpul recreatiei nu am voie cu mp3 la scoala? Nu am voie decat sa stau la prostu' in scoala cat e recreatie?
-De ce sa stam la mate sa facem o problema toata ora? Putem pur si simplu sa o facem pe telefon si aflam repede ce ne intereseaza:rezultatul.
-Cand ne spune sa luam ceva de pe net, dc sa scriem de mana? dc? Tehnologia e facuta sa usureze viata, scoala sa o ingreuneze(asa mi se pare)putem sa dam un simplu print inloc sa stam sa scriem.
Asta sunt sigur ca e numai la mine la scoala.Nu avem voie sa iesim din curtea scolii. Unii nu mai puteau de foame ca mancasera tot ce avusera si s-au dus la magazin(nu e nici 20 m de la scoala la magazin). Ce se poate intampla?!? chiar cand trec ei sa vina un tampit si sa traga cu kalasnikov ca disperatu? chiar atunci sa vina un betiv cu masina si sa ii omoare? Ce credeti ca lea facut? nea "invocat" pe toti in curtea scolii, i-a pus in fata noastra si le-a facut poze ca la puscarie doar numerele le mai lipseau...ha! vezi sa nu, sunt sigur ca le-a facut si numere pe PC.Toti radeau ca prostii cred ca numai mie imi venea sa plang de halu' in care suntem tratati in scoala aia nenorocita. Voi ce parere aveti? ce se aplica si ce nu in scoala in care invatati, faceti sex, va holbati la curu profei...si multe altele, voi? Ce note ati da regulilor de mai sus?

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

Testele inițiale sunt utile. Îți reamintești materia anului trecut, demonstrezi că n-ai trecut prin orele alea degeaba.
Este interzisă doar utilizarea telefoanelor în timpul orei de curs, nu este interzis să ai telefonul la tine. Ai dreptul la asta.
Ai voie cu MP3 la școală, la fel, să nu îl folosești în timpul orei.
Cu problemele la mate - prin exersare îți antrenezi mintea, nu rezultatul ne interesează ci metodele de rezolvare, asta e esențial, să înțelegem metodele de rezolvare.
Scrii de mână, la fel ca și cu problemele de mate, pentru a-ți exersa scrisul, a-l forma. Dacă există tehnologie, asta nu e o scuză să fim bătuți în cap.
Nu aveți voie să ieșiți din curtea școlii, nu fiindcă vi se întâmplă neapărat ceva, ci fiindcă este posibil să vi se întâmple. În timpul orelor de curs sunteți în grija școlii iar profesorii își asumă responsabilitatea dacă pățiți ceva. Se poate întâmpla ABSOLUT ORICE. Dacă muriți de foame, luați-vă mai multă mâncare de acasă sau semnați o petiție pentru înființarea unui magazin în incinta școlii, eu știam că aproape toate școlile au așa ceva.

Adevărat că aceste reguli pot fi exagerate, depinde de situație, dar în general e logic să existe.

3 răspunsuri:
| Alice180297 a răspuns:

La mine la scoala avem voie cu telefon, mp3 si avem voie sa calculam la mate sau chimie / fizica cu telefonul. in schimb testele initiale le dam si noi si nu avem voie sa iesim din curtea scolii rolling eyes dar avem magazin in scoala. si cu referatele scrie de mana cine nu poate sa scoata la imprimanta scrie de mana. laughing chestia cu mp3.u e aiurea pentru ca doar esti in pauza straight face si cu telefonul la fel. atat timp cat nu umbli cu ele in ore si il bagi in ghiozdan.nu vad dc nu ati avea voie... straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostii ba numai prostii profesori de tot ...cred ca stiti 2, 3 care sunt buni si restul numai handi...e naspa cu testele astea, sem1 este mai mic iar e naspa, etc