| anonima125 a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor
cum adica verbe regulate si neregulate la lb germana?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! În orice limbă există verbe regulate şi verbe neregulate.Verbele regulate se conjugă după anumite reguli. Dacă înveţi regulile, poţi conjuga fără probleme orice verb regulat, folosind acele reguli. Verbele neregulate nu se conjugă după reguli fixe, ci fiecare in alt fel, de aceea trebuie învăţat "pe dinafară" fiecare, cu conjugarea lui.
Te astept pe site-ul lecturirecenzate.ro O să-ţi placă!

2 răspunsuri:
| georgi_1134 a răspuns:

BUNA! In limba germana sunt atat verbe regulate act si nerregulate. Cele regulate, de obicei se termina in -en, precum: sprehen, machen, essen, trinken, iar cele neregulate sunt : konnen, durfen, adica cele modale si cele auxiliare: haben si sein. Sper ca iti va fi de folos!

| Ember_Stela_1953 a răspuns:

In franceza