| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de URGENT de rezumat la cartile : Momo de Michael Ende si Povestea fara sfarsit de MIchael Ende! Caut de cateva zile si nu gasesc nimic! Multumesc mult!

P. S. Dau fundita!

Răspuns Câştigător
| Monique_3125 a răspuns:

Http://www.referat.ro/......59935.html

Poate te ajuta asta...downloadezi referatu` si gasesti acolo...la cealalta nu am gasit...sorry!

12 răspunsuri:
| abis a răspuns:

Scriitorii astia... In loc sa scrie carti, mai bine ar scrie direct rezumate. Ar face viata tuturor mai usoara, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@abis ai perfecta dreptate laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc mult Monish, nu e exact ce vroiam, dar ma ajuta mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu caut poveste fara sfarsit de michael ende si nu o gasesa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine imi da si mie un rezumat la cartea ''Povestea fara sfarsit'' de michael ende`?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citeste carte ca o sa iti placa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai si eu caut acelasi lucrau oare unde sa gasesc?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ende a fost unul dintre cel mai cunoscuti si renumiti autori ai Germaniei din secolul alXX-lea, si asta datorita numeroaselor sale carti pe care le-a scris pentru copii.

"Poveste fara sfarsit de Michael Ende"
In orice caz, Ende nu a scris numai carti pentru copii ci si numeroase carti pentru adulti. Ende a spus, „ Este pentru copilul din mine, si din noi toti, de aceea imi spun povestile" si „ [cartile mele sunt] pentru orice copil intre 80 si 8 ani".

"Poveste fara sfarsit de Michael Ende"
Despre scrierile lui Ende se poate spune ca descriu si combina in acelasi timp realitatea cu fantezia. Cititotul este invitat majoritatea timpului sa faca parte din povestire si de a avea un rol interactiv in cadrul povestirii, iar lumea din cartile sale reprezinta o oglinda a realiatii, el folosind fantezia pentru a adce putina lumina problemelor societatii moderne.

"Poveste fara sfarsit de Michael Ende"
„Poveste fara sfarsit" a fost publicata pentru prima data in anul 1979,. Versiunea in limba engleza a aparut in anul 1983 si a fost tradusa de catre Ralph Manheim. Acest roman a fost adaptat in cadrul mai multor filme.

"Poveste fara sfarsit de Michael Ende"
In acesta poveste majoritatea timpului se petrece intr-o lume paralela si anume Fantastica, o lume care era distrusa de Nimic. Primul protagonist este un tanar luptator, care este rugat de catre Imparateasa bolnava, sa gaseasca un leac pentru lumea lor.

Celalalt protagonist este un baiat din lumea reala, un cititor al povestirii cu acelasi nume, pentru care aceasta poveste in timp c o citea incepe sa devina din ce in ce mai reala.

Planul povestirii

Cartea are ca subiect principal un baiat, Bastian Balthazar Bux, care intalneste un barbat misterios, ce detinea un anticariat, de unde fura o carte care se numea „Poveste fara sfarsit" pe care o citeste. Cartea incepe in lumea Fantastica, in momentul in care o lumina fantoma il roaga pe Pruncul Imparatesei sa o ajute impotriva lui Nimic, care se intinde pe tot teritoriul.

Imparateasca era din ce in ce mai bolnava, crezandu-se ca pentru acest lucru Nimic este cel vinovat. Aceasta trimite singura persoana care ar fi in stare sa-l opreasca pe Nimic, un baiat luptator care se numea Atreyu, singurul care ar putea sa gaseasca un leac pentru ca Imparateasa sa se vindece. Atreyu este un baiat curajos, toata lumea il considera un barbat adevarat desi el era doar un simplu baietel.

In timpul calatoriei sale, Atreyu intalneste personaje ca Benjamin, Uyulala, si piticii Urgl si Engywook. De asemenea Atreyu il mai intalneste si pe Falkor, un dragosn aducator de noroc, care il ajuta pe Atreyu in timpul calatoriei sale.

Dupa ce Falkon il scapa accidental pe Atreyu in Orasul Groazei, Atreyu il intalneste pe G’mork varcolacul, care il urmarea pe Atreyu inca de la inceputul calatoriei sale, incercand sa il omoare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ende a fost unul dintre cel mai cunoscuti si renumiti autori ai Germaniei din secolul alXX-lea, si asta datorita numeroaselor sale carti pe care le-a scris pentru copii.
"Poveste fara sfarsit de Michael Ende"
In orice caz, Ende nu a scris numai carti pentru copii ci si numeroase carti pentru adulti. Ende a spus, „ Este pentru copilul din mine, si din noi toti, de aceea imi spun povestile" si „ [cartile mele sunt] pentru orice copil intre 80 si 8 ani".
"Poveste fara sfarsit de Michael Ende"
Despre scrierile lui Ende se poate spune ca descriu si combina in acelasi timp realitatea cu fantezia. Cititotul este invitat majoritatea timpului sa faca parte din povestire si de a avea un rol interactiv in cadrul povestirii, iar lumea din cartile sale reprezinta o oglinda a realiatii, el folosind fantezia pentru a adce putina lumina problemelor societatii moderne.
"Poveste fara sfarsit de Michael Ende"
„Poveste fara sfarsit" a fost publicata pentru prima data in anul 1979,. Versiunea in limba engleza a aparut in anul 1983 si a fost tradusa de catre Ralph Manheim. Acest roman a fost adaptat in cadrul mai multor filme.
"Poveste fara sfarsit de Michael Ende"
In acesta poveste majoritatea timpului se petrece intr-o lume paralela si anume Fantastica, o lume care era distrusa de Nimic. Primul protagonist este un tanar luptator, care este rugat de catre Imparateasa bolnava, sa gaseasca un leac pentru lumea lor.
Celalalt protagonist este un baiat din lumea reala, un cititor al povestirii cu acelasi nume, pentru care aceasta poveste in timp c o citea incepe sa devina din ce in ce mai reala.

Planul povestirii

Cartea are ca subiect principal un baiat, Bastian Balthazar Bux, care intalneste un barbat misterios, ce detinea un anticariat, de unde fura o carte care se numea „Poveste fara sfarsit" pe care o citeste. Cartea incepe in lumea Fantastica, in momentul in care o lumina fantoma il roaga pe Pruncul Imparatesei sa o ajute impotriva lui Nimic, care se intinde pe tot teritoriul.

Imparateasca era din ce in ce mai bolnava, crezandu-se ca pentru acest lucru Nimic este cel vinovat. Aceasta trimite singura persoana care ar fi in stare sa-l opreasca pe Nimic, un baiat luptator care se numea Atreyu, singurul care ar putea sa gaseasca un leac pentru ca Imparateasa sa se vindece. Atreyu este un baiat curajos, toata lumea il considera un barbat adevarat desi el era doar un simplu baietel.

In timpul calatoriei sale, Atreyu intalneste personaje ca Benjamin, Uyulala, si piticii Urgl si Engywook. De asemenea Atreyu il mai intalneste si pe Falkor, un dragosn aducator de noroc, care il ajuta pe Atreyu in timpul calatoriei sale.

Dupa ce Falkon il scapa accidental pe Atreyu in Orasul Groazei, Atreyu il intalneste pe G’mork varcolacul, care il urmarea pe Atreyu inca de la inceputul calatoriei sale, incercand sa il omoare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce cauti prostii?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fgcjgfkjlhgsksj gfjfgj

| eu_4161 a răspuns:

Intra la google pe Momo-Michael Ende
apoi: Povestea fara sfarsit-Michaela Ende