| ramkat a întrebat:

Am nevoie urgent de un referat modul 3: Tehnici de masurare in domeniu. Clasa a 12-a liceu! plz

Răspuns Câştigător
| LonelyLoner92 a răspuns:

Masurarea si controlul unghiurilor:

Se face in practica cu urmatoarele metode:

1. Metoda de masurare directa( unghiul se determina cu instrumente si aparate cu scara unghiulara)
2. Metode de control prin comparare cu masuri( se determina marimea abaterii unghiului masurat fata de masura utilizata)
3. Metode de masurare indirecte cu masurarea unor dimensiuni ajutatoare si utilizarea functiilor trigonometrice.
Ex: Aria, se masoara in metri patrati, are simbolul m2 si Abaterea Geometrica, se masoara in milimetri si are simbolul mm.

Mijloacele de masura si control pentru aria suprafetei, se numesc PLANIMETRE.
Abaterea geometrica se face prin masurarea si controlul unor parametri dupa cum urmeaza:

1. Rectilinitate si Planitate: Instrumentele folosite la masurarea acestora sunt: comparatorul, rigla, nivela, luneta si traductoare.
2. Circularitate si Cilindricitate: Intrumentele folosite la masurarea acestora sunt: comparatorul si micrometrul.
3. Forma data a profilului: Se masoara prin Sabloane si Traductoare
4. Forma data a suprafetei: Traductoare.
5. Paralelism, perpendicularitate, inclinare, pozitie nominala si bataie. Acestea se masoara prin comparator.

Masurarea Ariei:

Se poate face prin:

1. Metoda Indirecta pentru suprafetele cu o forma geometrica regulata(patrat, dreptunghi, cerc) utilizand formule de calcul din geometrie.

2. Metoda Directa utilizand planimetrul pentru suprafete a caror arie nu poate fi determinata prin calcul(suprafata pieilor) si suprafete reprezentate pe harta.

PLANIMETRUL este un aparat mecanic prevazut cu mecanism integrator, format dintr-o rola ce se deplaseaza pe suprafata de masurat si un contor care afiseaza numarul de rotatii si fractiuni de rotatii ale rolei, astfel incat aria masurata este proportionala cu numarul de rotatii ale rolei.

Aria suprafetei masurate: Se noteaza A= 2 pi L n
r = raza rolei integratoare
L = lungimea bratului integrator
n = numarul de ture citit pe contor
L si r = sunt constante ale planimetrului