| DaRlInGiLuSiOnS a întrebat:

Am o furculita de argint care are inscriptia BMF ALPACCA am cautat pe net daca este chiar argint dar pe unele siteuri se spune ca da pe unele nu. Furculita am primit-o de la bunica mea care la randul ei a primit-o de la mama ei(strabunica mea) adica furculita are cam 150-200 de ani.Am luat-o sa o prelucrez la o bijuterie dar nu vreau sa ma duc si sa mi se spuna acolo ca nu este de argint si sa ma mai fac si de raslaughingsi mai am o lingura de argint tot ca furculita cred ca este din acelasi set dar... Voi ce stiti despre inscriptia asta BMF ALPACCA este minuscula inscriptia asadar nu se observa prea bine dar are un semn ca un urs sau o oaie nu stiu exact ce ehee hee

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Uite aici marca Berndorf Metalware Factory si explicatiile colectionarului ( iti poti da seama daca, acea furculita este o piesa de colectie pretioasa si daca o poti valorifica ca atare! )http://www.ascasonline.org/articoloDICEM104.html

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| BlueHusky a răspuns:

Pastreaza ceea ce ai primit de la familia ta, o bijuterie de argint poti sa iti faci fara sa renunti la o aminitre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arunco bha nu te face de ras lol laughing

| georgiagd a răspuns:

Nu este din argint. Este din alpaca, un aliaj de nichel si cupru care seamana bine cu argintul. Se mai numeste si "argintul saracului" sau "argintul german". Este valoroasa numai pentru ca este veche.

| Seician_Adrian_1957 a răspuns:

Nu poate fi BMF ci WMFcare este o marca germana de metal argintat. Daca scrie alpaca inseamna ca din acest material sant facute (cauta pe internet materialul)