| bianca789 a întrebat:

Am o intrebare. As vrea sa ma transfer in sem 2 de la liceul la care sunt acum la un alt liceu. Cum ar trebui sa procedez? Trebuie ca media de pe sem 1 sa fie egala sau mai mare cu cea a liceului la care vreau eu sa ma transfer? Mi s-a spus ca este mai greu cu transferurile, cu toate astea nu as vrea sa raman la liceul la care sunt acum. Daca mi-ati putea spune niste lucruri utile despre transferuri, mi-ar fi de foarte mare folos.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Transferurile se executa numai la inceput de an scolar si numai in anumite conditii:
- daca media de intrare la liceu a fost egala sau mai mare, ca a ultimului intrat de la acest liceu unde doresti sa te transferi (nu este vorba de media semestriala).
- daca ai sustinut si ai luat examenele de diferenta
- daca mai sunt locuri disponibile in acea clasa
- daca directorul liceului accepta transferul
- daca ai toate emdiile incheiate si nu ai corijente

Unica conditie prin care se accepta transfer in timpul anului scolar este cand elevul s-a mutat cu casa, in alt judet - doar asa aproba Ministerului Educatiei si Invatamantului.

| anonimg a răspuns:

Cred că trebuie să iei legătura cu secretariatele ambelor licee.
Prima dată cu liceul la care vrei să te transferi.

| dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc a răspuns:

Hmm probabil ca trebuie sa dai cv diferenta si probabil ca conteaza si media anuala, am auzit undeva ca trebuie sa ai media anuala mai mare dacat a ultimului din clasa, de unde esti si la ce scoala?

| Chris00 a răspuns:

In general mai mare pentru ca daca media liceului la care vrei sa intrii este 7 dar cel mai jos elev ca medie este 8 tu trebuie sa ai peste 8, si este o chestie si de locuri, daca mai exista sau nu locuri in clasa respectiva, cam atat stiu, sper ca te-a ajutat.