| oBanană a întrebat:

Am o întrebare urgentă. mâine dau teză. Nu ne-a zis profa de română la frază când sunt prop subordonate în raport de coordonare. Când au același termen regent? Și cele principale când sunt în raport de coord? Vă rog ajutați-mă.

1 răspuns:
| catalinalina a răspuns:

Ar trebui sa va dea din subordonata predicativa. deci propozitia care nu are nici un element de legatura este propozitite principala care are un predicat nominal incomplet la sfarsit dupa care elementul de legatura (conjuctii subordonatoare sau coordonatoare): daca este conjunctie subordonatoare dupa predicatul nominal incomplet a 2-a propozitie este subordonata primeia, iar daca este conjuctie coordonatoare propozitiie se afla in raport de coordonare. sper sa te ajutewinking succes la teza