| Annyya a întrebat:

Am o mica nelamurire. Cum se scrie corect: trailerul sau trailer-ul?

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

A doua varianta. Cam orice cuvant transpus din engleza si articulat prezinta acea cratima.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Chiar si tractorul se scrie fara cratima. laughing laughing laughing

| daffyduckk a răspuns:

De fapt, corect e traierul, deoarece ultima litera se pronunta asa cum este si scrisa.
Daca ai spune party-ul, ai pune cratima, deoarece pronunti "i" dar scrii "y" happy sper ca ai inteles. happy