| Skyliner34 a întrebat:

Am o nelămurire. Am auzit ca ursul brun, cand hibernează si-ar suge grăsimii de sub unghii.
Bun, am căutat ceva informații despre modul lor de hranire in timpul hibernare, dar nu am auzit nimic de chestia asta, ca si-ar suge gradimile...
Acum va întreb pe voi, cei care poate știți sa-mi dați un răspuns. Merci!

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Nu cred ca exista acest comportament la ursi. Eu nu am auzit. Cand hiberneaza, ursul doarme, si se trezeste doar daca e necesar. Rezervele sale sunt adunate inainte de perioada de hibernare. Astfel ca, pentru perioada respectiva, ursul brun ia dublu in greutate, depozite care sa-i permita supravietuirea in sezonul rece.

4 răspunsuri:
| agent003 a răspuns:

Asta este deacum Teoria Paduchelui, Hibernarea este o stare de inactivitate și de scădere a metabolismului la animale, caracterizată printr-o temperatură joasă a corpului, respirație lentă și o rată metabolică de bază mai mică. Animalele intră în starea de hibernante mai ales în timpul iernii când aprovizionarea cu alimente este limitată. Rata metabolică micșorată duce la o reducere a temperaturii corpului și nu invers.

| cristimihailov a răspuns:

laughing)) Asta e chiar tare.
Ar fi ceva asemanator cu faptul ca atunci cand hiberneaza si ii este sete, isi inghite saliva si ii trece setea laughing))

Stai linistit, supravietuirea in stare de hibernare, inseamna ca majoritatea proceselor metabolice incetinesc, iar energia este preluata din depozitele de lipide (citeste grasimile) acumulate peste vara. Nu e mort, mai si bea apa.

| Admunssen a răspuns:

Nu functioneaza pe principiul stiloului. Pe masura ce cerneala se scurge prin penita, vine alta din spate. Organismul consuma resursele adunate din greu o vara intreaga.
Si tu poti cauta pe Google.
http://www.taifasuri.ro/......-2010.html

| depye a răspuns:

Cand hiberneaza, ursul isi procura energie din propriile rezerve de grasime de pe toata suprafata corpului, in raport egal!