| Bine a întrebat:

Am o nelamurire cu infinitivul din limba engleza: Infinitivul este echivalent cu timpul prezent? Este insotit mereu de particula "to"? Stiti cumva un site sau o carte de engleza in care sunt meticulos explicate timpurile verbelor?

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

@anonim:
Da, asa este. Am uitat complet. Mai ai si Present Perfect Simple si Present Perfect Continuous. Exemple:
PPS: I have made a salad.
PPC: I have been making a salad. happy

3 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Buna,
Da, cam asa ceva. Insa exista doua tipuri de prezent: Present Simple si Present Continuous.
Insa referitor la intrebarea ta, da, sunt cam acelasi lucru.
to make: I make a salad.

Dar in acelasi timp nu prea are sens... daca ai intrebari, da-mi un mesaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ray... mai este si present perfect simple care implica si trecutul: I have made a salad happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As well as present perfect continuous: I have been making a salad.