| Vladimirnicolaimihail779990 a întrebat:

Am o nelămurire deci de ce se spune că Joseph Stalin a u*cîș 9M de oameni? Dacă era vorba de Adolf Hitler mai era ce mai era sau iau trecut și pe cei morți în Al ll-lea Război Mondial?

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

N-a u*cîș el chiar 9M. E o exagerare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru că a omorât. Comunismul in URSS a fost probabil cea mai mare crimă asupra umanității

| johnnny123 a răspuns:

De Gulag ai auzit? Dar de foametea din 1930-1933?

| ValentinMihai78 a răspuns:

Stalin a domnit 30 de ani. Hitler, efectiv 15 ani, până la al doilea război mondial, a domnit fără prea multe "crime". La Hitler, doar perioada 1939-1943, a fost perioada de "glorie" în privința războiului, lagărelor de exterminare.
Dar, Stalin, a avut efectiv 30 de ani de domnie sângeroasă. Iar, cifrele celor uciși sunt speculații, cifre venite de obicei din țările subjugate și unde s-au făcut publice aceste crime.
În Rusia, în schimb, niciodată nu s-a recunoscut oficial nimic, dar au mai existat perioade de relaxare a regimului comunist sovietic, când s-au mai deschis arhive și unde cercetătorii au avut acces de studiu, copiere de documente din epoca lui Stalin.