| TheSeventhSin a întrebat:

Am o oarecare problema, citesc foarte bine subtitrari la filme, documentare si asa mai departe, dar cand incep sa citesc dintr-o carte citesc destul de greut...
Cum sa fac sa incep sa citesc mai cursiv? Adica v-am zis, la subtitrari imi e foarte usor sa citesc si inteleg foarte bine ce se intampla dar intr-o carte nu prea inteleg mare lucru...
Sunt unul din acei oameni care nu citesc aproape niciodata.
As vrea si cred ca o sa ma apuc sa citesc niste nuvele.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doar cu multe exersari poti invata ceva, inclusiv sa citesti.
Incepe prima data cu carti cu nuvele, romane impartite in capitole, etc.
Dupa citirea catorva zeci de carti vei citi deja rapid si usor.

| JaneEyer a răspuns:

Subtitrările le citeşti mult mai uşor pentru că nu sunt fraze atât de complexe cum sunt într-o carte. De asemenea, filmele moderne tind să folosească un vocabular cât mai simplist, pe când într-o carte vei vedea descrieri de zeci de pagini, cu foarte multe cuvinte necunoscute ţie.
Sfatul meu e să începi cu literatură de copii (ex: Harry Potter), sau cu nişte cărţi mai uşoare. După ce le vei citi pe acelea, vei avea deja un vocabular mai dezvoltat şi îţi vei obişnui ochii să urmărească rândurile. Atunci poţi începe să citeşti romane etc.