| AvalohAlyn a întrebat:

Vreau sa ma apuc sa studiez Biblia mai intens.As vrea sa stiu cum pot sa o citesc si sa o inteleg mai usor si ce materiale, carti, site-uri ajutatoare sunt pentru o mai buna intelegere si un mai bun studiu al ei? Fiindca stim cu totii Biblia nu se citeste ca o oarecare carte. Orice sfat e binevenit.

Răspuns Câştigător
| jrockfreak a răspuns:

(scuze, tot eu) Să știi că și eu recent am început această pasiune și ți-o recomand cu mare drag. Eu una am început cu Noul Testament, la sugestia profesoarei (cum am scris adineauri laughing ) și pentru că sunt creștină și vreau să știu mai multe și îți garantez că vei rămâne mască la anumite pasaje care l-a făcut pe Isus cel mai cool om în ochii mei. Eu am noroc că am dat de un grup foarte fain de vârsta mea și la orele de cateheză ni s-a spus că mai întâi citești literar, pe urmă recitești încă o dată ca să pătrunzi cu spiritul cele citite (sau pur și simplu meditezi la cele citite). Într-adevăr e puțin tricky Biblia, e o mare metaforă, trebuie să știi cum să citești printre rânduri. Cei de-atunci habar n-aveau la ce se referea Isus. Și noi de-abia dacă putem spune că știm 50-60 %. Oricum, poți comanda Biblia cu explicații, diferite auxiliare sau pur și simplu cauți pe google versetul care te interesează și o să îți apară acolo site-uri și dezbateri pe tema lui. La urma urmei, însă, cel mai important este să simți ce citești și să reușești să le practici, pe urmă vei vedea ce se întâmplă.winking

8 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Citeste-o pe site-ul jw devil, sau oricare alt site pocait, astia au luat chestiile logice, cele care nu mai pot fi negate, si le-au bagat prin biblie, ortodocsii spun ca sunt "inchipuiri diavolesti", universul, de exemplu, galaxiile...

| relumanuel a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai intrat sa compari cu biblia ta sa vezi termeni de comparatii? ca biblia lor ieste la fel cu cea ortodoxa numai ca ieste o traducere moderna.cai demasca pe ortodox cu practicile lor ne biblice, normal ca nu le convine.ai tine pe oameni departe de adevarul biblic!

| Alphawolf a răspuns:

Poti si singur! Invata prima data ce inseamna o dovada, ce presupune a fi un argument si impacate cu logica. Cand o sa le stapanesti bine, vei putea si singur(mai corect decat cu ajutoare).

| suffarstar a răspuns:

Toată lumea vrea să citească tot felul de cărţi... Ştiai că şi tu eşti o carte? Pe tine când te citeşti?
Apropos, de Geneza : http://www.filmedocumentare.com/sexul-poarta-secreta-spre-rai/

| Dorugar a răspuns:

Daca vrei sa intelegi mesajul si continutul Bibliei in mod corect, atunci Biblia trebuie citita din punctul de vedere al religiei in care a aparut, adica al religiei iudaice, si nicidecum in interpretarea mincinoasa a crestiniloor care AU FURAT Biblia religiei mozaice si o interpreteaza in mod mincinos astfel incat sa le serveasca intereselor lor care au in spate minciuna, sarlatania, manipularea si spionarea maselor si mai ales estorcarea de valori materiale.

| Mașka98 a răspuns:

Www.jw.org/ro

Poti solicita si un studiu biblic:
https://www.jw.org/ro/studiu-biblic-gratuit/

| relumanuel a răspuns:

Biblia daca vrei sa o antelegi trebui studiata pe subiecte.te pot ajuta.de exemplu de ce ambatranim si murim, sau de ce suferim, sau unde sunt cei dragi care au murit.si multe altele subiecte

| Allexandra_Ally_1992 a răspuns:

Te sfatuiesc sa incepi cu acatistele