| anonim_4396 a întrebat:

Salut,as vrea sa discutam despre o chestie pe care as vrea sa "o tratez", e o problema oarecum in mintea mea.Sunt constient de unele chestii pe care trebuie sa le fac dar dupa nu le mai fac,sunt extreme de lasator daca asa se zice,vreau sa fac o chestie iar dupa o ora nu mai vreau,imi "trece cheful" cu toate ca stiu ca trebuie facut neaparat.
Vreau sa si explic mai in detaliu de unde provine chestia asta.
M-am saturat de multe chestii pe pamantul asta,una din ele at fi cainii care sunt tinuti in conditii extreme de proaste in adaposturi.
Dar am vazut un adapost extreme de bun din mai multe privinte (Este adapost privat,numit Kola Kariola daca nu ma insel,si nu, nu fac reclama)
as vrea sa-i ajut cu bani dar nici pentru mine nu prea am ca sa zic asa.Eu am 18 ani si acum a terminat a 11-a deci mai am un an de scoala si dupa dau bacul.
Poate va intrebati ce legatura are varsta mea cu banii si cu adapostul.
Pai eu sunt constinet si totodata inconstient,e paradoxal stiu dar eu sunt constinet de faptul ca trebuie sa invat pentru a-mi lua un loc bun de munca si inconstinet pentru ca nu fac nimic in privinta asta.
Toata lumea imi zice ca sunt un baiat destept,nu vreau sa ma credeti pe cuvant ca nu ma ajuta cu absolut nimic,si mi-am dat seama de chestia asta chiar si eu pentru ca imi plac chestiile de logica,dupa cum v-am zis nu ma intereseaza sa ma credeti dar macar ganditi-va ca asa e.
Si desi sunt destept la capitolul ala,sunt un prost la capitolul de care v-am zis mai devreme in care sunt inconstient.
Eu sunt la profil de arte si imi place sa desenez,vreau sa fac bani din chestia asta mai departe si asa mai departe insa eu acasa de abia daca fac ceva desene... si daca nu faci un lucru zilnic nu poti sa devi mai bun.
Eu spre exemplu nu ma intereseaza neaparat bacul,il iau eu cum il iau.
Dar problema e ca trebuie sa devin constinet ca trebuie sa invat si sa nu mai fiu asa lasator.
Spre exemplu in seara asta va scriu chestia asta iar maine cel mai probabil,si stiu asta din proria-mi experienta,nu e ca o sa uit dar in schimb nu o imi mai para sa ceva ce trebuie neaparat sa fac.
Eu trebuie sa desenez si sa invat engleza,sa fac sport si multe altele zilnic,dar in schimb ma uit pe pereti,ma joc si alte activitati care cel mai probabil nu o sa ma ajute niciodata.
Cum fac sa devin si eu constinet?
Vreau sa fac anumite chestii care trebuie facute iar apoi nu mai vreau sa le fac...
Pierd timpul aiurea rau de tot,si legat de adapost si de bani,faza e ca vreau sa devin mai "active" si sa nu mai pierd timpul aiurea,sa invat sa-mi iau tot ce-mi lipseste mie in prezent,nu pot sa zic ca duc o viata rea e buna dar e una "normal" in Romania, ganditi-va ce salarii se iau in tara asta de nimic.Si vreau sa-mi iau tot ce n-am avut acum si pe langa asta sa ajut si eu cu ce pot adapostul respective si nunumai.
Vreau o schimbare la mine, plus ca am inceput sa uit chestii foarte esentiale la modu' ca vorbesc o chestie acum si peste 10 minute uit ce-am vorbit.
Asta am auzit ca e din simplu fapt ca nu cintesc carti,iar la capitolul citit nu inteleg de ce dar nu citesc cursiv... ma uit zilnic la anime-uri, seriale si filme (Ca sunt un pierde vara) si tot nu citesc cursiv...ar trebuii sa citesc si carti.
Imi pare sincer rau pentru cei ce au citit atat de mult dar cei ce vor raspunde vreau sa nu raspundeti pentru funda, am sa o dau ce celui ce merita cel mai mult dar ganditi-va ca acela m-a ajutat si nu o face pentru funda.
O funda nu te ajuta cu nimic atat timp cat nu ajuti omul respective si aici ma refer la acei oameni care vin cu copy-paste la o chestie si dupa intreba "funda?"
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| DumitruS a răspuns:

Hmmm... nu stiu la ce sa-ti raspund, pare ca ai mai multe probleme.

La faza cu cititul, daca nu citesti frecvent, nu vei citi niciodata cursiv. Ai putea sa imbini placutul cu utilul si sa citesti niste carti de dezvoltare personala: http://bit.ly/2qH346n.

Astea ar putea sa te ajute sa-ti rezolvi problema cu concentrarea. Da? Cu privire la scoala, daca inveti bine si ai media 10 sa zicem, nu inseamna ca o sa ai neaparat un job bun care sa-ti aduca multi bani. Got it?

Pe scurt, incearca sa gasesti ceva care sa te motiveze, ceva ce-ti place sa faci si tine-te de chestia aia. Incearca acum sa faci ceva util cu timpul tau, sa acumulezi cat mai multe chestii, sa te dezvolti, sa faci niste cursuri etc. Iti va parea rau mai tarziu dupa timpul pierdut.

E misto ca ai skill-uri la desen, incearca de exemplu sa postezi pe Facebook si sa faci portrete contra cost, se castiga niste bani din asta.

Succes!