| anonim_4396 a întrebat:

"Am o pereche de ochelari și vreau să îi folosesc" sau "Am o pereche de ochelari și vreau să o folosesc"?

4 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

"Am o pereche de ochelari și vreau să o folosesc"
De ce?
Este o pereche.Asta iti arata ca exista un singur obiect, chiar daca cuvantul ochelari e la plural.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Am o pereche de ochelari şi vreau sa O folosesc". Este vorba de "o pereche" care este la genul feminin singular.

| 4StarLight a răspuns:

"Am o pereche de ochelari si vreau sa o folosesc" este corect, pentru ca tu te referi la acea pereche, care este un substantiv la nr. singular, genul feminin, deci acordul nu il faci cu 'ochelarii', ci cu 'pereche'. Cealaltă exprimare e corecta daca ai spune "Am niste ochelari si vreau sa ii folosesc".

| Elena_Maria_1993 a răspuns:

A doua varianta... vorbești de perechea de ochelari