| Vasilescu_Rareş_1991 a întrebat:

Am o problema cu cerneala... Mi se șterge de pe caiete și sunt disperat. Folosesc cerneală Schneider. Cum pot opri ștergerea cernelei?

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Mărite Domn, Rareș!
Eu scriu cu cerneală de 64 de ani și nu mi s-a întîmplat NICIODATĂ să mi se șteargă cerneala de pe caiet.
Că cernelurile de astăzi nu mai sunt cele din urmă cu 25 - 30 de ani e adevărat.
Nu știu cît e de bună această „rottring".
Eu scriu cu culorile albastru și roșu, cu cerneala de marcă „Pelikan". E destul de bună.
Dar, ceea ce ți se întîmplă ție e foarte probabil din cauza hîrtiei. Eu folosesc caiete marca „PIGNA", fabricate la Buftea, în județul Ilfov. Și nu sînt scumpe.
Sunt în Kaufland - uri.
Încearcă și să-mi spui cum se comportă.
Succes și sănătate.

Bula
| Bula a răspuns:

Foloseste caiet din hartie adevarata (nu plastifiata) in care se inbiba cerneala.
De asemenea, poti folosi cerneala care ramane si pe materiale plastice.

Cel mai bine mergi cu caietul la librarie si le explici problema, ei iti vor da ce ai nevoie. happy

| Lucian4 a răspuns:

Nic cerneala nu mai este ce a fost., foloseste pixul

| rijkaard a răspuns:

Incearca cerneala rottring e germana de asemenea dar pe primul oc in intreaga europa la calitate si performante in domeniu succes