| Măruldeaur a întrebat:

Am o problema..deci la subiectul al 3 lea la examenul de matematica am inceput sa fac subpunctul b). Si am crezut ca nu mai am timp, asa ca am inceput problema de la punctul 2. Dar apoi am vazut ca mai am timp, asa ca am revenit asupra punctului b de la problema 1. Oare e vreo problema daca am facut jumatate din subpunct intr-o parte si jumatate in alta?( mentionez ca am scris problema si subpunctul la care am lucrat)

13 răspunsuri:
| catalin1029384756 a răspuns:

Nu cred.Dar o sa vedem cum au considerat asta cei ce au corectat lucrarea.Multa bafta, iti tin pumni.

| LarisaDami a răspuns:

Probabil o sa observe cei care corecteaza si nu o sa te depuncteze asa mult sau chiar deloc in cazul ca e facut bine problema
Bine asta depinde si de ei

| catalin1029384756 a răspuns:

Nu cred.

| LPCTSTR a răspuns:

Din cate stiam eu, inainte de scrie un punct de la un alt subiect N in timpul rezolvarii unui subiect diferit M, se scrie "Sub. N" in cadrul acelui subiect care era in curs de completare.
Adica este un fel de acolada care incepe de la scrierea "Sub. N" pana la inceperea "Sub. M".
Daca tu zici ca ai scris un exercitiu din alt subiect, normal era sa scrii dupa exercitiul precedent din subiectul M, " "Sub. N" si exercitul" si dupa ce ai terminat, trebuia sa scrii din nou "Sub. M(cel in curs de completare)" si sa continui scrierea celorlalte exercitii, dar asta numai daca vrei sa incorporezi un exercitu din alt subiect intr-un subiect in curs de completare.
Daca ai terminat sa zicem subiectul N, scrii "Sub. M" si treci la subiectul M.
Si referitor la puncte obtiunte, conform baremului fiecare lucru scris este punctat. Adica daca ai scris bine formula, rezolvarea si desenul, punctatiile, raspunsul, etc., totul se va puncta in corcondanta cu baremul.
[Metode diferite/ciudate de rezolvare (ce nu se gasesc in barem) duc la pierderea punctelor ce se atribuie rezolvarii]

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu e adevarat, de cand daca rezolvi prin alta metoda nu iti puncteaza?

| LPCTSTR a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Cel putin asta mi-a spus o profesoara...acum foarte mult timp.

| Măruldeaur explică (pentru catalin1029384756):

Multumeeesc!

| Măruldeaur explică (pentru LPCTSTR):

Da, deci cand am revenit asupra subpunctului am scris din nou subiectul, numarul problemei si subpunctul la care am inceput sa lucrez.Problema e ca am rezolvat acel subpunct in doua parti diferite.Practic jumatate am rezolvat intr-o parte, iar cealalat jumatate in alta parte

| Măruldeaur explică (pentru m1dn1gh7):

Pai si pe barem scrie ca se puncteaza orice forma corecta de rezolvare

| Măruldeaur explică (pentru LarisaDami):

Inteleg.Multumesc mult de raspuns! happy

| Măruldeaur explică (pentru Măruldeaur):

*cealalta

| LPCTSTR a răspuns (pentru Măruldeaur):

Nu, in acest caz chiar nu exista probleme.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru Măruldeaur):

Sigur ca se puncteaza orice rezolvare corecta, ce e in barem e o metoda de rezolvare, un mod de a gandi problema, dar daca aplici alta metoda, fiind tot corecta, iti puncteaza raspunsul fara dar si poate.