| Dorifto a întrebat:

Am un fragment din "Amintiri din copilarie", atunci cand mama lui Nica il trimite pe acesta la Socola. Trebuie sa comentez atitudinea lui Nica/parintilor.

1 răspuns:
| didi66 a răspuns:

La inceput mama lui nica incearca sa il convinga pe acesta cu vorba buna, dar cand vede ca baiatul nu intelege si nu vrea sa aculte, tonul ei devine autoritar si in cele din urma il ameninta pe Nica cu bataia.
Atitudinea tatalui este autoritara inca de la inceput si ii spune ca o data luata aceasta hotarare, Nica trebuie sa se supuna. Tatal isi exprima ingrijorarea in legatura cu banii necesari pentru scoala lui Nica si pentru intretinerea restului familiei
Atitudinea lui Nica: Nica refuza sa plece la Socola, insa este obligat de parinti si acesta trebuie sa faca pe placul lor.Acesta isi justifica raspunsul prin dorul fata de rude, de tovarasii de joaca, teama ca se va imbolnavii de dor si va murii printre straini si exemplul altor baieti care au renuntat la invatatura.
Ai incredere, nu sunt de pe net, sunt corecte. Sper ca te-am ajutat, succes happy