| anonim_4396 a întrebat:

Am văzut într-o telenovelă un personaj (femeie) care era surdă dar putea citi de pe buze cuvintele celorlalți și putea vorbi dar nu se putea exprima coerent.

Aici e o "mostră" cu personajul:
https://youtu.be/RsRbMGfopgo
E femeia brunetă cu ochelari.

Întrebarea mea este: e posibil așa ceva în realitate sau e doar ficțiune?
Poate o persoană surdă să învețe atât de bine să citească de pe buze cuvânt cu cuvânt și cu atâta acuratețe?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu vorbim aici de posibilitatea de citii pe buze, fiindca EXISTA de fapt acest lucru in realitate, cu scoli in toata regula, unde invata si alfabetul semnelor, fiind unica lor sansa de comunicare cu exteriorul.

Pentru surzi sau cei care aud f putin, este usor sa citeasca pe buze, dar pentru ca ei nu aud suntele pe care noi le scoatem cand vorbim, ei incearca sa reproduca sunetele, asa cum le percep ei, de aceea nu sunt coerenti.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, am cunoscut o asemenea persoană. Era angajată într-o funcție publică, era surdă complet. Nu știu cum reușise să învețe să vorbească corect pentru că pentru aceasta este nevoie să îți auzi propria voce.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e mare lucru sa citesti pe buze

| isemilia a răspuns:

Este posibil, insa sunt slabe sansele sa ajunga la un nivel atat de avansat.

| Feri5 a răspuns:

Da, poate! Și eu sunt surd și mai mult citesc de pe buze. Dacă stăm cu măști, mai greu înțeleg, deci da, există!

| Cksihja a răspuns:

Eu sunt surd și citesc pe buze iar când vorbesc cu o persoană sunt atent la gura ei și la gesturile pe care aceasta le face, pot și vorbi dar nu neapărat corect, uneori oamenii nu înțeleg ce spun sau spun că vorbesc prea încet. Însă filmul s-ar putea să nu corespundă cu realitatea, nu poți citi pe buze la toți oamenii doar la cei care-și mișcă buzele.