| anonim_4396 a întrebat:

Ar trebui homosexualii sa se poata casatori?

Răspuns Câştigător
| Clorox a răspuns:

Sunt cazuri in care cuplurile homosexuale isi cresc si educa copiii mai bine decat o familie heterosexuala.
Eu nu inteleg ceva, odata ce au posibilitatea sa ajute un copil care a fost parasit de parintii lui, de ce ar avea cineva ceva in potriva? E ironic cum e ''inuman'' ca doi barbati sau doua femei sa se casatoreasca sau sa adopte un copil dar e normal ca toti prostii sa faca copii ca iepurii si sa ii dea spre adoptie sau sa-i lase pe strazi.
Iar cu casatoria... Cu ce iti strica tie viata? Nu cred ca te-ar afecta in vreun fel.
E impotriva religiei? Jumatate din populatie e atee. Problema e mentalitatea romanului.

86 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Nu.
Un parteneriat civil ar fi mai mult decat suficient.

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt total indiferenta daca se casatoresc sau nu, ca oricum nu se pot inmulti, samanta lor disparand odata cu ei!

| Uvox a răspuns:

De ce nu?

| Uvox a răspuns (pentru Violleta2022):

Ultima afirmație ridica semne de întrebare asupra primei.
Inteleg corect ca ai convingeri religioase asupra subiectului care te împiedică să privești obiectiv si in concordanță cu mileniul in care trăim?

| LasleaIoan1972 a răspuns:

In primul rand ei nu fac motivul unei casatorii,
casatoria are la baza un barbat si o femeie nu doi barbati sau 2 femei,
interesant este ca nu am auzit sau vazut sa doreasca 2 femei sa se casatoreasca,
deci clar nu ar trebui sa se poata casatori

| AnastasiaK a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Notiunea "homesexuali" include si femeile. Si nu doar ca exista femei care sa doreasca sa se casatoreasca, dar exista si care s-au casatoritwinking

| doctorandus a răspuns (pentru Uvox):

De fapt atat homosexualii barbati cat si lesbienele pot si au facut copii. Unii prin inseminare in laborator, altii prin metode ceva mai firesti.

| Uvox a răspuns (pentru doctorandus):

Stiu, multumesc.
Si este firesc si asta daca isi doresc asa ceva.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Uvox):

Nu are nici o treaba religia aici, fiind vorba de casatoria civila.
Nu mai inventati povesti si nu mai puneti vorbe in gura celor care nu le rostesc.
Am spus clar ca: sunt total indiferenta daca se casatoresc sau nu, pentru ca oricum nu se pot inmulti si forma o familie cu copii.

Nu sunt rasista, sexista sau anti gay or lesbi, DOAR INDIFERENTA la preferintele lor sexuale.
Intamplarea face sa lucrez cu ei, sunt oameni normali, decenti si isi vad de treaba lor, nediscutand preferintele sexuale la servici.
Ii apreciez ca oameni si colegi de munca si nu ma interseaza viata lor sexuala! Locuiesc la Sydney, tara care gazduieste Mardi Gras an de an, cu milioane de gay si lesbi, cu parlamentari gay si asa mai departe.

In ziua de azi, oricum nu are importanta daca te casatoresti sau nu, daca faci copii si-i cresti singur sau cu un partner, daca esti drept sau stramb, daca esti cuplu sau singur.
Religia are valoare doar pentru adeptii ei religiosi si doar in cazul casatoriilor religioase, dar cred ca userul care a pus intrebarea s-a referit la casatoria civila, nu la cea religioasa.

| Andersen2k18 a răspuns:

Nu am nici o problema cu ei, dar sa ceara acest drept e prea penibil. Nu era destul afectata societatea acum mai trebuie legalizata si treaba asta, sa ne ducem si mai jos posibil. Uitati-va in Canada, asa au facut si acolo au introdus treaba asta și dupa au cerut nu numai ca drepturile lor sa fie respectate ci si sa poata avea copii. Mai rau este ca si-au introdus si ideologia in scolii. Deci totul porneste de la un drept pana la anarhie daca se poate. Va intreb copilul acelor familii se poate incadra in societatea noastra clar nu.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Doar cu conditia sa ne demonstreze cum se inmultesc; a. prin spori, ca mucegaiul, b. sau pin oua, ca drosofila melanogaster!? rolling on the floor

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

"acum o oră | doctorandus a răspuns (pentru Uvox):
De fapt atat homosexualii barbati cat si lesbienele pot si au facut copii. Unii prin inseminare in laborator, altii prin metode ceva mai firesti."
Sa ne spuna si noua, imbecilul doctorandus: cine este barbatul care a nascut si daca a fost baiat, fata, sau daca acel barbat a nascut tripleti. rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

Bula
| Bula a răspuns:

Dupa parerea mea:
1. "Casatoria" vine de la cuvantul "casa", adica este o grupare de oameni care traiesc in acelasi casa.
2. Sunt doua laturi implicate: latura naturala, biologica si latura juridica, care trebuie sa fie reglementate SEPARAT

Latura biologica implica inmultirea sau vointa de inmultire sexuala a cuplului, iar latura juridica indica drepturile si obligatiile persoanelor.
Aici se pun problemele:
a - exista cupluri care nu reusesc sau nu vor sa faca copii din diferite motive
b - exista persoane care au facut copii cu cineva, dar au ramas singure (divort, deces, nu vor sa se cupleze cu persoana de la care a rezultat copilul etc.)
c - exista cupluri care stau impreuna de timp indelungat, au gospodarie amenajata din puteri comune (concubinaj), deci au cota parte de contributie, iar aceste valori trebuie impartite in caz de separarea cuplului
d - o persoana sau un cuplu care nu are copii poate sa infieze copii, daca indeplineste conditiile necesare cresterii copilului

Si aici, la punctul "d" este problema care trebuie reglementata!
Punctele (a)-(c) pot fi valabile la oricare cuplu, dar la punctul "d" trebuie sa-si dea acordul si autoritatea tutelara, eventual si instanta.

Latura juridica trebuie sa defineasca si sa trateze foarte clar toate situatiile posibile, inclusiv situatiile in care intr-un cuplu de homosexuali sau lesbiene unul din cuplu are un copil dintr-o relatie anterioara, dar stau impreuna de timp indelungat, contribuind comun inclusiv in gospodarie, cresterea si educarea copilului etc.

Situatiile pot fi foarte diferite de la caz la caz, ceea ce nu se poate defini doar prin definirea unui singur cuvant (casatorie), intr-o constitutie, fiindca ar face loc la mult mai multe situatii de nedreptatire decat de folos.

Parerea mea este ca, in cazul cuplurilor homosexuale trebuie sa vorbim doar de CUPLU, asemanator cu cei care stau in concubinaj. In acest caz, drepturile si obligatiile pot fi identice, iar mama natura isi spune cuvantul asupra posibililor copii din cuplu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Parteneriat civil in sensul de aceleasi drepturi ca si cuplurile casatorite normal, la primarie. Ca se cheama casatorie sau nu, e irelevant. Oricum se stie ca pentru suma corecta gasesti un popa sa te casatoreasca si cu un stilp de telegraf. Intrebarea nu e asta, ci "avem nevoie sa dam 40 de milioane de euro pentru un referendum care nu duce nicaieri si ce putem face altceva decat sa stam acasa ca sa nu se intruneasca cvorumul si sa recunoasca ca au facut o mare prostie" - dar desigur ca nu se va intampla asta si daca prezenta va fi de 5%. A se vedea minciunile pentru copii de doi ani pe care le toarna cu privire la represiunea din 10 august...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Incearca sa te uiti si peste gard, nu doar in comuna primitiva in care se intampla sa supravietuim.

| SERIALS a răspuns:

Ar fi ceva ok, trebuie sa fie respectate drepturile fiecarui om, daca doua perrsoane de acelasi sex se iubesc, de ce nu?

| doctorandus a răspuns:

MV1953: cine zice, ala e. A face copii nu inseamna doar a-i naste ci si a-i concepe. Unele acte sexuale dintre un barbat si o femeie se numesc facut copii, iar despre barbatii infertili se zice ca nu mai pot face copii. Bibliografie: http://www.mamicamea.ro/preconceptie/cum-se-fac-copii.html

| Justme1997 a răspuns:

Da

| AC4S4 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sunt curios dacă în viitor când se va cere legalizarea căsătoriei homosexuale (și va fi nevoie de referendum) vor spune oamenii că se irosesc bani.

| AC4S4 a răspuns:

Nu, nici măcar un eventual parteneriat civil.

| Felys a răspuns:

Imi este absolut indiferent, nu stiu de ce se opun unii contra a aceva care nu ii afecteaza.De ce mi-ar pasa ce face vecinul sau colegul de munca in casa lui.Suntem o tara libera, atata timp cat nu fac ceva rau celorlalti eu cred ca au dreptul si ei la ceea ce isi doresc.Chiar si situatia copiilor din orfelinate ar putea fi imbunatatita daca ar creste intr-o familie iubitoare fie ea formata si din doi barbati decat sa stea in institutiile respective

| RoCkKiD a răspuns:

Simplu fapt ca avem aceasta dezbatere e absurd. Drepturile nu sunt niste chestii negociabile asupra carora ne putem pronunta si nu sunt limitatea de gen, orientare politica, sexuala, nivel de educatie sau mediu de provenienta.

Nu suntem intr-o poveste de Orwell in care toate animalele sunt egale dar unele sunt mai egale ca altele si trebuie sa intelegeti ca oricare din voi va puteti afla intr-un grup vulnerabil sau marginalizat la un moment dat. Iar asta este motivul pentru care nu trebuie sa avem acest precedent.

Fundamentalistii ortodocsi trebuie sa inteleaga ca in ritmul asta numarul de atei il va depasi pe cel de credinciosi in viitorul nu prea indepartat iar in acel moment isi vor dori sa fie tratati cu respect si sa li se inteleaga "orientarea religioasa" si sa li se garanteza libertatea de a isi practica respectiva credinta. Au uitat de unde a venit treaba cu samanta urii si daca o vor planta si ingriji lise va intoarce inzecit.

Varianta corecta nu este nici cu un parteneriat civil pentru cuplurile homosexuale si casatoria pentru cele hetero. Varianta corecta si egala este ca atat cuplurile homosexuale cat si cele heterosexuale trebuie sa se poata bucura atat de parteneriatul civil cat si de cascatorie.

PS: Pentru cei care se tem de treaba cu legalizatul pedofiliei apoi e ca si cum ai compara mele cu perele.
PS2: Cu ajutorul americanilor avem o gramada de studii longitudinale pe copii crescuti de cupluri gay..ca sa vezi copii au si crescut ok si nici nu-s gay dar ce-i drept nu prea sunt religiosi.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Ala va fi un referendum care va avea urmari directe deci ar fi un minim de logica in cheltuirea de bani.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Si pe tine te ar deranja faptul ca doua persoane ar avea un contract intre ele pentru ca?

| Alfred0703 a răspuns:

Sunt oameni, deci au(sau ar trebui) sa aiba dreptul. Cu legile astea o sa ajungem inapoi in Evul Mediu.

| Uvox a răspuns (pentru Violleta2022):

Era o intrebare, cel puțin EU doar am întrebat, nu ti-an pus în gura nimic. Nu stiu la care VOI te referi dar nu conteaza.
Astea cu "immultitul si sămânța irosita" au sunat pentru. mine aiurea.
Nu, nu are cum si nu trebuie sa iti fie indiferent. Preferințele lor, DA, întrucât e vorba de o ALEGERE PERSONALA, care nu aduce NICIUN prejudiciu de vreun fel celor din jur si societatii civile.
DAR cand este vorba de un DREPT civil, NU POTI FI INDIFERENT.
Cine spune/simte asta greșește profund.
Ca sa sintetizez, atat timp cat homosexualitatea nu este ilegală (si nu inteleg care ar fi criteriile pe baza cărora ar putea fi), au acest drept ELEMETAR.
NU, nu ai dreptate, din punct de vedere civil si legal cuplurile pot avea probleme.
De exemplu, dacă nu se pot căsători, urmașul pe cine moștenește? Doar pe părintele biologic?
Istoria e plină de exemple cand grupuri de oameni au fost persecutate pe te miri ce criterii absurde iar INDIFERENTA a dus la abuzuri sau chiar ceva mult mai grav.
Rău nu fac DOAR cei care fac rau, ci cei care NU IAU ATITUDINE.
Ma bucur ca femeile au castigat dreptul sa voteze?
Nu sunt gay, ca sa fie limpede, nici macar nu simpatizez dar toate astea nu conteaza si nu trebuie sa conteze cand ESTE VORBA DESPRE UN DREPT ELEMENTAR.

| Holiday a răspuns (pentru AC4S4):

Astia ca tine care fac parte din organizatii religioase minoritare ar trebui sa fie primii care sa sustina drepturi egale pentru diferite alte minoritati.
Ai impresia ca "bunatatea" sau "generozitatea" ortodocsilor sau catolicilor face ca voi sa va puteti desfasura activitatile? Nu. Daca ar fi dupa astia v-ar desfiinta, prin referendum sau nu. Evolutia societatii laice, a drepturilor omului a facut ca voi sa va puteti manifesta liber credintele.
In concluzie, ciocu` mic si joc de glezne.

| AC4S4 a răspuns:

Oh, am uitat ceva. Persoanele homosexuale se pot căsători, nu există disxriminare. Dar nu se pot căsători persoanele de același sex.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu

| RoCkKiD a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Este varianta cu mama surogat unde o femeie le va purta copii. Exista cercetari incipiente in care materialul genetic al ovulului este inlocuit cu al unui barbat iar apoi ovulul este fecundat de spermatozoizii altui barbat. In final tot o femeie va purta sarcina dar se poate.

Stii tu ce stii dar nu stii tot aparent.

Întrebări recente