| ema2396 a întrebat:

Mi se pare mie sau referendumul asta e o tampenie?

Nu mi se pare deloc util si motivele unora dintre oamenii care il considera necesar mi se par fara nicio logica.

Tot aud ca ar trebui sa mergem la referendum ca sa nu se poata casatori homosexualii, sa nu cumva sa poata adopta... Eu stiu ca nu trebuie sa fii casatorit sa adopti un copil. Poti adopta ca parinte singur... Cine te mai verifica pe cine aduci in dormitor? Sau ce faceti acolo? Atat timp cat nu sunt casatoriti e mai greu de dovedit ca sunt pe invers.

Mai aud si ca nu vrea lumea sa ii vada pe strada... ok, dar nu pot iesi pe strada si acum? Numai daca se casatoresc ies pe strada? Vreau sa inteleg punctul de vedere al persoanelor care gandesc asa.

Mie referndumul asta mi se pare o pierdere de bani si o prostie. Mi se pare ca vor sa redefineasca familia nu casatoria. Familia tine si de inrudirea prin sange, nu doar de casatorie. Sau poate eu, bunicii, fratii, matusile, etc. nu suntem o familie pentru ca nu suntem casatoriti?

Nu avem spitale si strazi corespunzatoare, nu mai avem paduri, ne ataca animalele salbatice pentru ca nu mai au nici ele unde sa traiasca si noi aruncam 100 de millioane de lei pe inutilitati.

64 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=KV86OxVkse4

majoritatea dintre romanii nu stiu ce voteaza, daca se da un mic, o bere, o fasole votam ce vor aia, daca gay ar da mici ar trece legea, asa nu va trece ca ne da psd un leu la pensie deci totul sa scumpit cu 3 lei, parerea mea e sa asa oamenii sa se căsătorească indiferent de sex, dar sunt anti adopti

| RAY a răspuns:

Holiday tu spui ca homosexualitatea e normala apoi spui ca nu sunt in stare sa gasesc o fata, pai hotarestete ce e normal si nu, de ce nu ai scris nu e in stare sa faca sex cu un barbat

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Nu-ti pierde timpul cu Holiday, am facut greseala asta in trecut si m-am convins ca omul e fixist cu ideile lui,, iar daca nu te intersectezi cu el, te declara dusman/

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Numi pierd timpul, dar a spus ca nu pot face sex cu o fata, daca homosexualitatea e normala de ce nu a spus ca nu pot cu nici un sex, in fine

| sierra1 a răspuns:

Uite cine promovează referendumul pentru o familie "traditională"

- dragnea - și-a tras prietenă cu 30 ani mai tânără. Tradițional!
- tăriceanu - e la a 5 a nevastă. Tot tradițional!

deci ce ne facem?

| AC4S4 a răspuns (pentru sierra1):

Nu le pasă lor (Dragnea și Tăriceanu) de Biblie și de bunul trai al familiei. Ei doar încearcă să revendice referendumul pentru a atrage niște voturi.

Mulți vor vota la referendum "Da" fără intenția de a vota PSD-ALDE la alegerile viitoare.

| Lioana a răspuns (pentru sierra1):

Ce-ti pasa tie cine promoveaza referendumul? Crezi ca reusita referendumului ii va avantaja pe ei? Nu. Lumea ar trebui sa voteze alegerea lor cu privire la acea propunere. Nu-l votam pe Dragnea la referendum.

| sierra1 a răspuns (pentru Lioana):

Adică ce au ăia doi reprezintă familia tradițională? Hait?

"Lumea ar trebui sa voteze acea propunere" - care propunere?

| Lioana a răspuns (pentru sierra1):

Nu stiu ce familie au "aia doi", oricine ar fi ei, dar nu e relevant. Nu votam oameni ci o modificare a Constituției.
Si cum care propunere? Aceea care se voteaza la referendum.

| sierra1 a răspuns (pentru Lioana):

"Care aia doi?"
- dragnea - și-a tras prietenă cu 30 ani mai tânără. Tradițional!
- tăriceanu - e la a 5 a nevastă. Tot tradițional!

care propunere se votează? Luninează-ne tu

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Uite asta: https://www.senat.ro/Legis/Lista.aspx?cod=19888

| Lioana a răspuns (pentru sierra1):

Pai bine dar tot n-am inteles ce legatura are viata personala a astora cu referendumul.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

și care propunere se votează? Luminează-ne și tu

| sierra1 a răspuns (pentru Lioana):

Da' tu știi ce se voteză?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Păi uite, matale, că, jos de tot, e frumos un fișier PDF cu ce a adoptat senatul. big grin

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da' matale știi ce votezi - doar nu un pdf?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Da

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aplauze!

| Drimmero a răspuns:

Ai pus o intrebare despre referendum si ai starnit o batalie intre conceptele religioase/non-religioase, despre asta e vorba, o bataie de cap!

E drept ca nu este nici macar cea mai mic problema a Romaniei, dar trebuie sa se termine si acest lucru de disputat, pentru a se linisti de tot apele,, stii cum e, se duce cine vrea la vot.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Circ gratis drimi, asa e in Romania, de casatorit sa se casatoreasca toti indiferent de sex si cu cine vor ei, nu vad de ce ar fi cineva impotriva la asta, ca in levetic scrie ca trebuie omorati cu pietre parca era in vechiul testament

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Subiectul asta despre homosexualitate, feminism si rasism e subiect de circoteca intotdeauna,, eu unul nu am cum sa tratez serios subiectul, doar ma amuz cum unora li se sparge jugulara de nervi ca nu toata lumea pot avea gandirea lor.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Asa e, toata lumea vrea sa gandesca ca ei

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Un singur cuvant ii caracterizeaza, iar acela este 'sectanti', mi-e sila de oamenii care vor sa-ti bage cu polonicul ceea ce gandesc ei.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Dogmatici,ignoranti,limitati si mai rau e ca fac propaganda cu basmele lor

| minrest a răspuns:

Tampenie nu e, caci unora le foloseste; din banii de spitale si drumuri nu se face; dar e o manipulare si o provocare penibila, pe care astept cu nerabdare ca NU o onorez cu prezenta. Haide sa ne numaram, sa vedem cati nu ne lasam manipulati de data asta. Vedem dupa statistica prezentei la vot.

| Holiday a răspuns:

Uite-i, astia sunt semnatarii initiativei civice privind modificarea constitutiei. Nu e ideea lor, ca de fapt sunt prea idioti macar sa inteleaga despre ce e vorba, dar aia de ii transforma in niste imbecili, respectiv liderii religiosi, au toate motivele sa isi promoveze cretinatatile cu ajutorul fraierilor.

https://stirileprotv.ro/......altar.html

In plus, acest referendum este o incercare de lovitura de imagine a PSD-ului, care pe de o parte incearca sa abata atentia de la marlaniile pe care le fac, pe de alta parte o sa le zica fraierilor: vedeti, noi am facut asta pentru voi, v-am aparat de homosexuali, v-am aparat credintele in spiridusi, etc, deci votati-ne!
E in principal pus la cale de organizatiile care vor sa tina Romania in evul mediu pentru a putea profita de prostia si credulitatea cetatenilor, adica PSD si diverse organizatii religioase.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Păi dacă e lovitura PSD-ului, de ce îl susțin toate partidele parlamentare cu excepția USR?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Politica e o tarfa, crezi ca altii nu vor sa se puna bine cu prostimea?
Cu atat mai mult ar trebui apreciata verticalitatea USR, care nu cauta voturi in felul asta.
In plus, hai sa fim seriosi, in randul altor pardite ai impresia ca nu exista pupatori in fund de spiridusi? Doar e vorba de Romania, cel mai credincios popor din lume...laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

De fapt, USR încearcă să atragă din votanții PNL-ului, și cred că le iese.
Bine, am auzit că USR s-a unit cu penalii împotriva PMP...https://i.imgur.com/i8ssb45.png

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice partid incearca sa-si atraga simpatizanti, altfel nu ar avea nici un sens existenta lui. Discutia este in ce mod se face asta.

Penalii fiind cine, PSD-ul? Macar atat am stabilit. Tot e ceva.
In rest, asa zisa alianta, avand in vedere sursa citata de tine, pare doar o declaratie a unui opozant politic, fara vreun argument solid.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Așa scrie Tomac acolo, nu am stabilit eu.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact ce spuneam, o simpla declaratie politica. Tu chiar crezi toate prostiile, asa in general vorbind...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

De fapt, era o ironie, râd și eu de cât de penibilă e așa-zisa opoziție, atât. big grin

| Lioana a răspuns:

Daca tot faci pe nestiutorul ia de aici: https://doxologia.ro/referendum-ce-votez-cum-va-arata-buletinul-de-vot

| sierra1 a răspuns (pentru Lioana):

Dacă tot faci pe isteața, ia zi la ce se referă legea de revizuire a constituției? Deci incă odată, tu ai habar ce votezi?
Hait?

| Lioana a răspuns (pentru sierra1):

Da. Nu e evident? Altfel, n-as discuta despre asta.

| sierra1 a răspuns (pentru Lioana):

"Sunt jurista. Stiu Constitutia pe de rost"

wooow - suntem prefund impresionați!

La asemenea valoare, ce mai stai pe aici - du-te la barou și fă bani, nu-ți pierede vremea cu noi ăștia ce te jignim cu întrebări

| AC4S4 a răspuns:

Se vede ca informarea ai luat-o de pe site-urile pro-LGBT, pro-USR si altele. Comunisti sunt cei care boicoteaza referendumul si le spun oamenilor sa nu voteze. Asta e democratie? Daca nu mai vrem sa votam sa ne intoarcem la un regim totalitar si gata.

Banii pentru referendum nu sunt luati din bugetul ministerelor educatiei, tranporturilor, sanatatii... deci, stati linistiti ca nu va afecta referendumul constructia de scoli, spitale si autostrazi.

Nu va deranjeaza ca se face un referendum, s-au mai facut referendumuri si nimeni nu s-a plans ca se cheltuiesc bani. Voua nu va place tema si efectul referendumului. Voi sunteti pro-LGBT, deci schimbarea constitutiei o sa va impedice in legalizarea casatoriei LGBT. Daca nu se facea referendumul crezi ca se faceau autostrazi si spitale? Bugetul pentru anul asta a fost deja stabilit.

| ema2396 explică (pentru AC4S4):

Nu m-am informarat de nicaieri, e pur si simplu parerea mea. Chiar si asa, felul in care este definita deja familia si modul in care vor sa schimbe definitia nu e corect si am mentionat ce consider eu ca fiind familie.
Deci indiferent de unde sunt luati banii tot e o irosire de fonduri. Puteau sa faca referendum pentru un subiect cu adevarat important.

| AC4S4 a răspuns (pentru ema2396):

Foarte rau atunci... cum discuti daca nu te informezi?
Sa vedem ce e eronat in "parerea ta" (care e aproape identica cu parerea celor de la #Rezist).
- Nu se modifica definitia familiei, ci definitia casatoriei. Nu a spus nimeni ca o mama ramasa singura cu copilul nu este o familie, voi bagati cuvinte in gura altora si spuneti "asa zic ei".
- Importanta este subiectiva, ce e important pentru cineva, e inutil pentru altul. Nu parlamentul a facut referendumul, ci cetatenii l-au cerut. Deci, pentru cel putin 3 milioane de cetateni este important.

| Holiday a răspuns (pentru AC4S4):

"Asta e democratie? Daca nu mai vrem sa votam sa ne intoarcem la un regim totalitar si gata."

Problema este una de drepturile omului. Ia gandeste-te daca BOR ar strange semnaturi pentru interzicerea celorlalte culte ce ai sari de fund in sus.
E fix acelasi lucru.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

N-ar avea cum să facă referendum pentru așă ceva:
(2) De asemenea, nici o revizuire nu poate fi făcută dacă are ca rezultat suprimarea drepturilor şi a libertăţilor fundamentale ale cetăţenilor sau a garanţiilor acestora.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact despre asta e vorba si acum cu referendumul asta. La copy/paste vad ca te pricepi, mai greu e cu intelegerea lucrurilor la tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Până și Declarația Universală a Drepturilor Omului menționează ''bărbat și femeie''.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Deci și ăia de la ONU sunt demenți?

| AC4S4 a răspuns (pentru Holiday):

Hai sa ma gandesc, oare cate semnaturi ar strange? In general romanii ortodocsi sunt toleranti cand vine vorba de religia altora, dar sa zicem ca reusesc sa stranga necesarul de semnaturi. Libertatea la religie este prevazuta si in drepturile omului si in constitutie, deci probabil nu va ajunge sa se organizeze un referendum pe aceasta tema.
Nu m-as impacienta deloc, stiind ca nu ar ajunge departe.

Tu pui egalitate intre Orientare sexuala si Libertate religioasa. Insa, exista o singura orientare sexuala obiectiv-normala, de asta poti sa pui niste restrictii. Dar, despre religii, nu poti sa pui problema despre normalitate (decat in cazuri evidente in care o anumita religie este distructiva pentru oameni).

Argumentele voastre vin asa: Orientarile LGBT sunt normale deci...
In primul rand, convingeti-ne ca sunt normale. Nu e o chestie de religie, pana si RAY care e ateu a spus ca relatiile heterosexuale sunt cele normale.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai avand in vedere ca sunt membre tari din Africa, Orientul Mijlociu, America de Sud, bineinteles Romania, nu e de mirare ca sunt multi dementi sau sunt mandatati de conationalii dementi sa faca niste chestii.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

In contextul in care natura are ca scop reproducerea,homosexualitatea este ceva anormal, reproducerea sexuala,asexuala fiind motorul evolutiei vieti pe pamant, are natura vreun scop nu stiu,dar nu nici la voia intamplari, vorbim de niste mecanisme selectia sexuala =foarte importanta, selectia mediului, practic animalele homosexuale nu contribuie cu nimic la urmatoarea generatie, daca o specie ar fi gay ar disparea logic, doar 600 de specii s-au gasit a avea comportament gay din milioane cate exista, hetrosexualitatea predomina, dar important de stiut e ca la primate homosexualitatea este prezentata, practic animalele care fac sex de placere, care sunt constiente de ele
omul, delfinul, cimpanzei bonobo, elefantul

| Holiday a răspuns (pentru AC4S4):

"Libertatea la religie este prevazuta si in drepturile omului si in constitutie."

Tocmai despre asta vorbim. Limitarea ei, la fel ca ceea ce vreti voi sa faceti referitor la homosexuali.

"Tu pui egalitate intre Orientare sexuala si Libertate religioasa."

Nu, nu pun. Religia, credinta, povestile cu spiridusi sau cum vrei tu sa ii spui, au adus si aduc deservicii oamenilor, pe cand homosexualitatea niciodata nu a creat vreo problema cuiva.
Asa ca nu pot pune o "ciuma" cum e religia pe picior de egalitate cu orientarea sexuala.

"....pana si RAY care e ateu a spus ca relatiile heterosexuale sunt cele normale."

Ca sunt, sau ca nu sunt? In definitiv, orice ar fi zis Ray, ti-ai si gasit pe cine sa dai exemplu...el saracu nu e in stare sa faca sex cu o femeie, dar isi da cu parerea despre cum ar trebui sa fie lucrurile legate de asta...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Dar cine reglementează, bre, drepturile omului, tu?rolling on the floor

| ema2396 explică (pentru AC4S4):

De informat ma informez. Am pus niste lucruri pe care le cunosc cap la cap. Am zis ca nu m-am informat in sensul ca nu m-a interesat parerea altcuiva legat de acest referendum. S-a spus de nu stiu cate ori la stiri ca e pentru modificarea definitiei familiei, nu a casatoriei... Ca tot venea vorba de informare. Arata-mi tu unde au cerut cetatetenii daca vrei sa te cred!

| AC4S4 a răspuns (pentru ema2396):

"Demersul are la bază o inițiativă cetățenească..."
"Inițiativa a strâns numărul de semnături necesare pentru a iniția un proiect de lege constituțională..."

Sursa: https://ro.wikipedia.org/......%C3%A2niei

Daca te intereseaza mai mult, citeste acolo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ema2396):

Cetățenii au depus 3 milioane de semnături la Parlament, la inițiativa lor Parlamentul a dispus referendumul.
Deci da, gradul tău de informare e 0.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

@initiator
Sunt 100% de acord cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O tâmpenie n-are cum să fie, pentru că referendumul e singurul mod prin care poate fi consultat poporul.
Inoportun poate e, dar atât.

| ema2396 explică (pentru anonim_4396):

Ma refer la cel despre familie, nu la referendum la modul general.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ema2396):

Păi și care e ideea, pe asta n-ar trebui să fim întrebați, sau ce?

| ema2396 explică (pentru anonim_4396):

Tu ai citit macar ce am scris? nu, nu ar trebui sa fim intrebati pentru ca ne costa o gramada de bani si avem probleme mult mai mari, iar modul in care vor ei sa redefineasca familia e o alta tampenie. Familia nu e doar casatorie, tu cu fratii, unchii, buncii tai sunteti o familie chiar daca nu sunteti casatoriti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ema2396):

O grămadă de bani costă multe lucruri inutile, mai puțin important că unul din lucrurile esențiale ale democrației, prin care poporul își exercită suveranitatea, costă.
Păi și acum tot așa e, ia uite: ARTICOLUL 48
(1) Familia se întemeiază pe căsătoria liber consimţită între soţi, pe egalitatea acestora şi pe dreptul şi îndatorirea părinţilor de a asigura creşterea, educaţia şi instruirea copiilor.

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu banii dati pe referendum puteam construi 10-20 spitale complet echiptate, 15-20 blocuri, 200 gradinite si scoli, 1000 de autoboze.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Păi și? M-am săturat deja să aud asta. laughing)
Cu banii cu care s-au interceptat 22.000 de persoane pe siguranță națională, în decurs de 7 ani, se puteau face de 4-5 ori mai multe lucruri.
Cu o grămadă de bani aruncați se puteau face multe, nu cu banii pentru un referendum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Știi câte se puteau face cu banii cheltuiți de Iohannis să mearga de 3 ori până acum la ONU unde a făcut fix nimic, ca de fiecare dată. A avut o bilaterală cu Abdullah al II-learolling on the floor), iar cu Trump n-o să se vadă 100% în mandatul ăsta, mai ales dacă aude ăla că al nostru e rezistent. rolling on the floor Și apropo, la ONU, normal, când ești reprezentantul unei țări ca România, mergi o dată pe mandat.

| capoi a răspuns:

Pentru ca Romania e o tara cu oameni de rahat. Cam asta e motivul, cei de 40-100 ani sunt cu gandiri comuniste, si nu le pasa de binele tarii, le pasa de traditii si lucruri de acest gen. Romania isi va reveni peste 20 ani cand cei cu gandiri comuniste nu vor mai putea controla tara

| Nemessys a răspuns (pentru capoi):

Si tu crezi ca aia cu mentalitate comunista nu a,, patat" putin si tanara generatie? Eu inca mai dau de oameni tineri dar au o gandire invechita.