| anonim_4396 a întrebat:

Ar trebui homosexualii sa se poata casatori?

Răspuns Câştigător
| Clorox a răspuns:

Sunt cazuri in care cuplurile homosexuale isi cresc si educa copiii mai bine decat o familie heterosexuala.
Eu nu inteleg ceva, odata ce au posibilitatea sa ajute un copil care a fost parasit de parintii lui, de ce ar avea cineva ceva in potriva? E ironic cum e ''inuman'' ca doi barbati sau doua femei sa se casatoreasca sau sa adopte un copil dar e normal ca toti prostii sa faca copii ca iepurii si sa ii dea spre adoptie sau sa-i lase pe strazi.
Iar cu casatoria... Cu ce iti strica tie viata? Nu cred ca te-ar afecta in vreun fel.
E impotriva religiei? Jumatate din populatie e atee. Problema e mentalitatea romanului.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Clorox):

Greseste natura, pentru ca doar barbatul impreuna pot concepe urmasi? partea de adoptie si educatie este cea dincolo de casatorie, religie, sau de devierile sexuale!

86 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca nu stii, fiecare barbat sau femeie din componenta unui cuplu cu orientare homosexuala poate procrea( are in dotare "samanta" necesara reproducerii!).Din acest motiv as fi de acord cu incheierea unei casatorii legale intre doi parteneri cu orientare homosexuala NUMAI DACA, de bunavoie si anterior inchierii casatoriei, accepta sa fie supusi unei interventii de sterilizare permanenta( vasectomie in cazul barbatilor gay si ligaturarea trompelor in cazul lesbiencelor). S-ar evita traumatizarea copiilor crescuti de "tati" gay sau de "mame" lesbiene si amprenta traumei asupra adultului tanar crescut de asemenea cupluri--- studiul sociologului Mark Regnarus(2012), cel mai relevat in privinta rigurozitatii demersului stiintific si al marimii esantionului (aproape 3000 de persoane!) demonstreaza cat de diferiti pot fi tinerii adulti crescuti de parinti homosexuali comparativ cu cei crescuti de parinti heterosexuali.

p.s. In link, gasesti un articol in limba romana care mi se pare destul de convingator : http://stiripentruviata.ro/......i-scolara/

| suntserios a răspuns (pentru alessia5158):

Pff nasol de copii aia care au fost crescuti de o familie de homosexuali si un procent au niste probleme, noroc ca in familiile de heterosexuali copii au absolut toti educatie, mancare, haine, nu sunt abuzati sexual, nu sunt abuzati fizic de parinti bauti, nu iau parte la violente in familie. Noroc ca 100% din copii crescuti de cupluri heterosexuale nu au traume. Noroc de asta, altfel argumentele tale era irelevante

| Andersen2k18 a răspuns (pentru alessia5158):

E un raspuns ok si gandit, dar nu mai că, astea nu se intampla in statele care au acceptat astfel de casatorii. De ce crezi ca ar accepta o interventie de sterilizare permanenta? Daca s-ar legaliza la noi? Odata ce vor avea acest drept, vor vrea si mai multe drepturi. De ideologia gen ai auzit? Este o ideologie promovată chiar de ei, in familiile de homosexuali iar de pe urma asta au de suferit copii. Pentru ca nu stiu mai exact ce sunt(ori fata ori baiat). In planul propus de Ministerul Educatiei pentru anii 2018-2025 ce crezi că s-au introdus? Cateva puncte din ideologia gen despre cum trebuie parintii sa isi educe copii si etc.

| 1231242 a răspuns (pentru suntserios):

Salutări!

Ești ironic, greu de spus, având în vedere că numele este "suntserios"?

| suntserios a răspuns (pentru 1231242):

Nu stiu, tu ce zici, eram ironic?

| 1231242 a răspuns (pentru suntserios):

Nu știu, erai?laughing Pentru că dacă erai numele tău trebuia să fie suntironic

| suntserios a răspuns (pentru 1231242):

Poate eram ironic cand mi am pus numele suntserios happy

Bula
| Bula a răspuns:

Dupa parerea mea:
1. "Casatoria" vine de la cuvantul "casa", adica este o grupare de oameni care traiesc in acelasi casa.
2. Sunt doua laturi implicate: latura naturala, biologica si latura juridica, care trebuie sa fie reglementate SEPARAT

Latura biologica implica inmultirea sau vointa de inmultire sexuala a cuplului, iar latura juridica indica drepturile si obligatiile persoanelor.
Aici se pun problemele:
a - exista cupluri care nu reusesc sau nu vor sa faca copii din diferite motive
b - exista persoane care au facut copii cu cineva, dar au ramas singure (divort, deces, nu vor sa se cupleze cu persoana de la care a rezultat copilul etc.)
c - exista cupluri care stau impreuna de timp indelungat, au gospodarie amenajata din puteri comune (concubinaj), deci au cota parte de contributie, iar aceste valori trebuie impartite in caz de separarea cuplului
d - o persoana sau un cuplu care nu are copii poate sa infieze copii, daca indeplineste conditiile necesare cresterii copilului

Si aici, la punctul "d" este problema care trebuie reglementata!
Punctele (a)-(c) pot fi valabile la oricare cuplu, dar la punctul "d" trebuie sa-si dea acordul si autoritatea tutelara, eventual si instanta.

Latura juridica trebuie sa defineasca si sa trateze foarte clar toate situatiile posibile, inclusiv situatiile in care intr-un cuplu de homosexuali sau lesbiene unul din cuplu are un copil dintr-o relatie anterioara, dar stau impreuna de timp indelungat, contribuind comun inclusiv in gospodarie, cresterea si educarea copilului etc.

Situatiile pot fi foarte diferite de la caz la caz, ceea ce nu se poate defini doar prin definirea unui singur cuvant (casatorie), intr-o constitutie, fiindca ar face loc la mult mai multe situatii de nedreptatire decat de folos.

Parerea mea este ca, in cazul cuplurilor homosexuale trebuie sa vorbim doar de CUPLU, asemanator cu cei care stau in concubinaj. In acest caz, drepturile si obligatiile pot fi identice, iar mama natura isi spune cuvantul asupra posibililor copii din cuplu.

| 4b a răspuns:

Nimeni nu se naște homosexual, stiinta spune asta (mai cititi si voi una alta), iar legat de intrebarea ta, nu ar trebui; ne-am tampit si uite unde am ajuns...

| RoCkKiD a răspuns:

Simplu fapt ca avem aceasta dezbatere e absurd. Drepturile nu sunt niste chestii negociabile asupra carora ne putem pronunta si nu sunt limitatea de gen, orientare politica, sexuala, nivel de educatie sau mediu de provenienta.

Nu suntem intr-o poveste de Orwell in care toate animalele sunt egale dar unele sunt mai egale ca altele si trebuie sa intelegeti ca oricare din voi va puteti afla intr-un grup vulnerabil sau marginalizat la un moment dat. Iar asta este motivul pentru care nu trebuie sa avem acest precedent.

Fundamentalistii ortodocsi trebuie sa inteleaga ca in ritmul asta numarul de atei il va depasi pe cel de credinciosi in viitorul nu prea indepartat iar in acel moment isi vor dori sa fie tratati cu respect si sa li se inteleaga "orientarea religioasa" si sa li se garanteza libertatea de a isi practica respectiva credinta. Au uitat de unde a venit treaba cu samanta urii si daca o vor planta si ingriji lise va intoarce inzecit.

Varianta corecta nu este nici cu un parteneriat civil pentru cuplurile homosexuale si casatoria pentru cele hetero. Varianta corecta si egala este ca atat cuplurile homosexuale cat si cele heterosexuale trebuie sa se poata bucura atat de parteneriatul civil cat si de cascatorie.

PS: Pentru cei care se tem de treaba cu legalizatul pedofiliei apoi e ca si cum ai compara mele cu perele.
PS2: Cu ajutorul americanilor avem o gramada de studii longitudinale pe copii crescuti de cupluri gay..ca sa vezi copii au si crescut ok si nici nu-s gay dar ce-i drept nu prea sunt religiosi.

| RAY a răspuns:

Da,dar sa nu adopte copii

https://www.facebook.com/......malink.php

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt total indiferenta daca se casatoresc sau nu, ca oricum nu se pot inmulti, samanta lor disparand odata cu ei!

| Uvox a răspuns (pentru Violleta2022):

Ultima afirmație ridica semne de întrebare asupra primei.
Inteleg corect ca ai convingeri religioase asupra subiectului care te împiedică să privești obiectiv si in concordanță cu mileniul in care trăim?

| doctorandus a răspuns (pentru Uvox):

De fapt atat homosexualii barbati cat si lesbienele pot si au facut copii. Unii prin inseminare in laborator, altii prin metode ceva mai firesti.

| Uvox a răspuns (pentru doctorandus):

Stiu, multumesc.
Si este firesc si asta daca isi doresc asa ceva.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Uvox):

Nu are nici o treaba religia aici, fiind vorba de casatoria civila.
Nu mai inventati povesti si nu mai puneti vorbe in gura celor care nu le rostesc.
Am spus clar ca: sunt total indiferenta daca se casatoresc sau nu, pentru ca oricum nu se pot inmulti si forma o familie cu copii.

Nu sunt rasista, sexista sau anti gay or lesbi, DOAR INDIFERENTA la preferintele lor sexuale.
Intamplarea face sa lucrez cu ei, sunt oameni normali, decenti si isi vad de treaba lor, nediscutand preferintele sexuale la servici.
Ii apreciez ca oameni si colegi de munca si nu ma interseaza viata lor sexuala! Locuiesc la Sydney, tara care gazduieste Mardi Gras an de an, cu milioane de gay si lesbi, cu parlamentari gay si asa mai departe.

In ziua de azi, oricum nu are importanta daca te casatoresti sau nu, daca faci copii si-i cresti singur sau cu un partner, daca esti drept sau stramb, daca esti cuplu sau singur.
Religia are valoare doar pentru adeptii ei religiosi si doar in cazul casatoriilor religioase, dar cred ca userul care a pus intrebarea s-a referit la casatoria civila, nu la cea religioasa.

| Uvox a răspuns (pentru Violleta2022):

Era o intrebare, cel puțin EU doar am întrebat, nu ti-an pus în gura nimic. Nu stiu la care VOI te referi dar nu conteaza.
Astea cu "immultitul si sămânța irosita" au sunat pentru. mine aiurea.
Nu, nu are cum si nu trebuie sa iti fie indiferent. Preferințele lor, DA, întrucât e vorba de o ALEGERE PERSONALA, care nu aduce NICIUN prejudiciu de vreun fel celor din jur si societatii civile.
DAR cand este vorba de un DREPT civil, NU POTI FI INDIFERENT.
Cine spune/simte asta greșește profund.
Ca sa sintetizez, atat timp cat homosexualitatea nu este ilegală (si nu inteleg care ar fi criteriile pe baza cărora ar putea fi), au acest drept ELEMETAR.
NU, nu ai dreptate, din punct de vedere civil si legal cuplurile pot avea probleme.
De exemplu, dacă nu se pot căsători, urmașul pe cine moștenește? Doar pe părintele biologic?
Istoria e plină de exemple cand grupuri de oameni au fost persecutate pe te miri ce criterii absurde iar INDIFERENTA a dus la abuzuri sau chiar ceva mult mai grav.
Rău nu fac DOAR cei care fac rau, ci cei care NU IAU ATITUDINE.
Ma bucur ca femeile au castigat dreptul sa voteze?
Nu sunt gay, ca sa fie limpede, nici macar nu simpatizez dar toate astea nu conteaza si nu trebuie sa conteze cand ESTE VORBA DESPRE UN DREPT ELEMENTAR.

| supadeceapa a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum sa dispara samanta lor, daca ei provin din familii hetero? laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru supadeceapa):

Tu trebuie sa fii copilas mic, daca nu poti priceep asa ceva!
Cum dumnezeu sa ramana insarcint 2 gay sau 2 lesbiene?
Evident ca nu au cum, deci nu fac copii, iar odata cu moartea lor, dispar si generele "defecte" care le-au dat acea orientare sexuala.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Uvox):

Frate, ce tot vorbesti tu acolo? Care urmas?
Doi gay (sau 2 lesbience) nu au cum sa se inmulteasca si nu au cum sa aiba urmasi.
Ce nu pricepeti?
Daca este adevarata teoria ca este ceva gresit in codul lor genetic de devin gay sau lesby, evident ca fiind impreuna cu un partner de acelasi sex, nu au cum sa faca copii, deci nu au urmasi si odata cu moartea lor, dispare si gena "defecta".

| RoCkKiD a răspuns (pentru Violleta2022):

Ano, vezi ca se varsa zorile si tu bati campii..ca sa fim poetici.

1. Ani de studii si tu esti singura care a ajuns la concluzia ca e ceva gresit in codul lor genetic. Acum no', inteleg ca nu esti vreo laureata a premiului Nobel dar cu exceptia unor publicatii mai obscure toata lumea e de acord cu asta.

2. Stii tu ce stii, nu se pot inmulti pe cale "naturala" insa chiar si pe feuda noastra exista conceptul de mama surogat sau inseminare artificiala pentru ca paganii sa isi perpetueze genele defecte (sau pentru cupurile dreptcredincioase care n-au fost binecuvantate cu organe sexuale functionale).
In plus exista niste incercari incipiente de a realiza urmasi fara a fi nevoie de persoane de sex diferit, dar mai e de lucrat acolo.

| Violleta2022 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Cred ca ai nevoei de ochelari ca sa recitesti ce am scris mai sus!
Am spus si ma citez:
"Daca este adevarata teoria ca este ceva gresit in codul lor genetic de devin gay sau lesby..."
deci, teoria aia nu am inventat-o eu, sunt anumiti oameni de stiinta care au scornit ideea ca, ar fi o gena defecta, care da aceasta inclinatie spre partnerul de acelasi sex.

2. Stiu eu foarte bine ce stiu, ca nu am ajuns la varsta asta, doi copii mari si sa lucrez de peste 25 de ani, alaturi de gay si lesbi, cand tu nu era inca nascut.
Te asigur ca homosexualii simplii, nu se inmultesc, doar aia care au venituri mari si apeleaza la fecuntarea artificiala sau adopta un copil. Dar astia sunt undeva de ordinul sutelor, comparat cu cateva milioane care sunt homosexuali si nu au copii.
Evident mai sunt si homosexualii care au pretins o viata ca nu sunt gay, s-au casatorit, au facut copii si au trait o viata dubla, avand amant sau amanta, dar si aici cazurile sunt foarte rare.
Deci, marea majoritate a homosexualilor nu au copii si nu se inmultesc intre ei, preferand o viata in 2, fara urmasi.

| Uvox a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu, nu este adevărat "frate".
Ca sa simplific mult, este ori genetic ori dobândită.
Dar NU este o genă defectă mai mult ca gena care te face sa ai ochii verzi sau albăstrui sau de orice alta culoare.
E ca si cum ai spune că Liz Taylor avea ochii "defecți".
Mai stiu pe cineva care a decis să "vindece" umanitatea pe diverse criterii.
Daca tu crezi ca homosexualtitatea este "un defect genetic" eu mă opresc aici cu recomandarea sa te interesezi cum trebuie.
Acum ai inteles?

| Uvox a răspuns (pentru Uvox):

Mai AlexutzuAle, rămâi tu la desenele tale animate si nu te preocupa prea tare de subiect ca rămâi fără neuroni si nu pari să ai prea multi.
Tocmai ca pot avea urmasi si dpdv civil urmasii trebuie sa aiba drepturile LEGALE ca urmare a casatoriei CIVILE dintre 2 persoane de același sex.
E greu de priceput? Să îți desenez?

Asta cu "TOTUSI, cand ma gandesc..." este extrem de amuzanta?

| supadeceapa a răspuns (pentru Violleta2022):

Imi pare rau ca ai copii. sad

| Violleta2022 a răspuns (pentru Uvox):

Am mai explicat asta, nu eu am spus ca-s defecti ci cativa oameni de stiinta care au venit cu teoria ca asa s-ar fi nascut homosexualii, cu o gena "defecta" si de aceea nu sunt normali "sexuali".

Eu personal cred ca, homosexualitatea este o alegere personala, nu o gena defecta, sau alte deficiente chimice din corpul nostru.

Toti avem creier si toti putem alege cu buna stiinta ce preferam.
diferenta dintre noi si alte vietuitoare la care primeaza instinctul animalic, este ca noi putem sa discernem raul de bine, putem sa luam decizii care sa nu ne afecteze, indiferent de ce am vrea intr-un anume moment, cand suntem manati de dorinte sau impuls animalic.
Totul sta in alegerea noastra, in deciziile noastre!

| Violleta2022 a răspuns (pentru supadeceapa):

Iar tu, poate nu te impuiesti, ca sa nu imprastii prostia.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu

| doctorandus a răspuns:

MV1953: cine zice, ala e. A face copii nu inseamna doar a-i naste ci si a-i concepe. Unele acte sexuale dintre un barbat si o femeie se numesc facut copii, iar despre barbatii infertili se zice ca nu mai pot face copii. Bibliografie: http://www.mamicamea.ro/preconceptie/cum-se-fac-copii.html

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

"Actul sexual dintre un barbat si o femeie se numeste facut copii" Genial! Deci mai toti astia pe aici trecuti de 35 de ani care am avut cit de cit o viata sexuala ar trebui sa avem mii de copii...

| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Daca tu nu poti face sex din placere, lasa i pe altii

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Unele acte sexuale. De ex. cand un barbat si o femeie se pun pe facut copii, e greu de stiut ziua in care a avut loc conceptia sau se poate intampla ca ea sa nu aiba loc. Dar ei sunt pusi pe facut copii.

| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Tu chiar traiesti cu impresia ca pe planeta asta un barbat si o femeie fac sex doar pentru procreere?

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Nu.

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Ha, ha, ha, am zis eu asa ceva?

| T0T a răspuns:

Homofobia înseamnă prostie. Concluziile le tragi tu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Parteneriat civil in sensul de aceleasi drepturi ca si cuplurile casatorite normal, la primarie. Ca se cheama casatorie sau nu, e irelevant. Oricum se stie ca pentru suma corecta gasesti un popa sa te casatoreasca si cu un stilp de telegraf. Intrebarea nu e asta, ci "avem nevoie sa dam 40 de milioane de euro pentru un referendum care nu duce nicaieri si ce putem face altceva decat sa stam acasa ca sa nu se intruneasca cvorumul si sa recunoasca ca au facut o mare prostie" - dar desigur ca nu se va intampla asta si daca prezenta va fi de 5%. A se vedea minciunile pentru copii de doi ani pe care le toarna cu privire la represiunea din 10 august...

| AC4S4 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sunt curios dacă în viitor când se va cere legalizarea căsătoriei homosexuale (și va fi nevoie de referendum) vor spune oamenii că se irosesc bani.

| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Ala va fi un referendum care va avea urmari directe deci ar fi un minim de logica in cheltuirea de bani.

| Holiday a răspuns (pentru AC4S4):

Astia ca tine care fac parte din organizatii religioase minoritare ar trebui sa fie primii care sa sustina drepturi egale pentru diferite alte minoritati.
Ai impresia ca "bunatatea" sau "generozitatea" ortodocsilor sau catolicilor face ca voi sa va puteti desfasura activitatile? Nu. Daca ar fi dupa astia v-ar desfiinta, prin referendum sau nu. Evolutia societatii laice, a drepturilor omului a facut ca voi sa va puteti manifesta liber credintele.
In concluzie, ciocu` mic si joc de glezne.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AC4S4):

De ce ar fi nevoie de referendum? Eu sper sa se legifereze la nivel de UE si sa ne bage asta pe git ca sa nu sa se mai faca aiurea referendumuri fara rost. E clar ca in Romania un astfel de referendum nu va trece in urmatorii 50 de ani cel putin. Pe de alta parte, daca tot discutam de drepturi diferentiate, eu as vota pentru obligatii diferentiate. Daca esti gay si nu ti se da dreptul la casatorie/infiat copii samd, sa nu platesti procentul din taxe care se duce la gradinite/scoli/spitale de copii samd. Nu asa ar fi corect? Nu ca eu ca parinte vad vreo p*&a inapoi platind taxe ca boul si tot trebuie' sa platesc in plus la afterschool, la manuale, fond semestrial de salubrizare, samd. Ca nah, e greu ca ministerul indobitocirii (ca nu se poate numi educatie) sa dea bani scolilor sa cumpere Domestos si ce draq mai trebuie. P.S. Uite ca a fost facut referendumul cu parlamentul unicameral cu 300 de membri si a fost validat. Acum niste ani. Vezi ca le-a pasat de el? Cine merge si voteaza la mizeria asta e VICTIMA. Indiferent ca voteaza da sau nu, e fix irelevant CE voteaza. E ca si cum ai injura pesedeul dar te-ai duce la concertele lor gratuite.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cum ar putea UE să dea o lege peste Constituția unei țări?laughing))

| minrest a răspuns (pentru Holiday):

Da, dar este exact invers. Unii evanghelici contesta acum insasi notiunea de drept; caci nu este prevazuta in Biblie. Faptul ca primele organizatii care ar fi desfintate, cand omul isi v-a pierde drepturile, vor fi bisericile lor, nu le trece prin cap.

| aXy99 a răspuns:

Nu.
Un parteneriat civil ar fi mai mult decat suficient.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da

| Felys a răspuns:

Imi este absolut indiferent, nu stiu de ce se opun unii contra a aceva care nu ii afecteaza.De ce mi-ar pasa ce face vecinul sau colegul de munca in casa lui.Suntem o tara libera, atata timp cat nu fac ceva rau celorlalti eu cred ca au dreptul si ei la ceea ce isi doresc.Chiar si situatia copiilor din orfelinate ar putea fi imbunatatita daca ar creste intr-o familie iubitoare fie ea formata si din doi barbati decat sa stea in institutiile respective

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Doar cu conditia sa ne demonstreze cum se inmultesc; a. prin spori, ca mucegaiul, b. sau pin oua, ca drosofila melanogaster!? rolling on the floor

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

"acum o oră | doctorandus a răspuns (pentru Uvox):
De fapt atat homosexualii barbati cat si lesbienele pot si au facut copii. Unii prin inseminare in laborator, altii prin metode ceva mai firesti."
Sa ne spuna si noua, imbecilul doctorandus: cine este barbatul care a nascut si daca a fost baiat, fata, sau daca acel barbat a nascut tripleti. rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

| RoCkKiD a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Este varianta cu mama surogat unde o femeie le va purta copii. Exista cercetari incipiente in care materialul genetic al ovulului este inlocuit cu al unui barbat iar apoi ovulul este fecundat de spermatozoizii altui barbat. In final tot o femeie va purta sarcina dar se poate.

Stii tu ce stii dar nu stii tot aparent.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Bati campii, Coane Spirache; "parole d'honneur"! rolling on the floor tongue

| RoCkKiD a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Cum zicea un clasic de-al nostru. Argumentatia ta este admirabilă, e sublimă, putem zice, dar lipseşte cu desăvârşire.

Folosirea emoticoanelor este in schimb perfecta.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Hai sa aduc si o argumentatie; doar pentru imbecli! Inclusiv micoii si virusii AU ROL CREATOR si se inmultesc in mod natural; natura stiind ce este de folos. Homosexualitatea este o optiune: constienta, impusa, ori indusa. Modificarile genetice, indiferent de evoluta stiintei nu pot face un barbat sa poarte o sarcina, apoi sa nasca.

| supadeceapa a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Homosexualitatea este o optiune: constienta, impusa, ori indusa.

Prietenul meu cel mai bun e gay, de la 5 ani se purta ca o fetita si la 7 ani voia sa tina baieti de mana, fetele mereu i-au fost indiferente, a fost batjocorit toata viata pe tema asta.
La vremea respectiva noi habar nu aveam ce inseamna gay (adica el nu stia ca se numeste asa)
Nu aveam internet ca sa ne induca cineva ceva.
Si nu avea cine sa impuna, ca toti erau impotriva lui.
:/
Homosexual te nasti. Si nu vad ce-i asa mare chestie.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru supadeceapa):

Daca ai inteles ca as fi homofob: te inseli. Altceva nu am ce comenta.

| AC4S4 a răspuns:

Nu, nici măcar un eventual parteneriat civil.

| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Si pe tine te ar deranja faptul ca doua persoane ar avea un contract intre ele pentru ca?

| AC4S4 a răspuns:

Oh, am uitat ceva. Persoanele homosexuale se pot căsători, nu există disxriminare. Dar nu se pot căsători persoanele de același sex.

| HazelEyes77 a răspuns:

Categoric da.

| Nilsson a răspuns:

Intotdeauna sunt cele mai populare discutiile pe acest subiect care s-a mai repetat de n ori.

Eu nu sunt de acord cu acest lucru, legalizarea casatoriilor inseamna drepturi depline, inclusiv posibilitatea adoptiilor, iar acei copii chiar n-au nicio vina, nu e destul ca au fost parasiti de parintii lor naturali, sa mai fie dati si pe mana unor parinti adoptivi ciudati?!

Cresterea lor intr-un astfel de mediu are cele mai mari sanse sa aiba un rol negativ in dezvoltarea lor emotionala, pe langa bataia de joc a celorlalti copii, ei risca sa isi dezvolte la randul lor inclinatii homosexuale pentru simplul fapt ca asta vad la parinti, un copil are instinctul natural de de a-i imita, daca vede la ei ca sunt tati 1 si tati 2 copilul isi va dori cand va creste mare sa isi gaseasca si el „sotul" lui de acelasi sex, chiar daca lui nici nu i s-a dezvoltat inca latura lui sexuala.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Sigur ca da. E ceva perfect normal in 2018 si toate tarile civilizate au deja posibilitatea asta sau sanse sa fie aprobata pe termen scurt.

| CleanHeart a răspuns:

Da dar sa nu se afiseze in public, unde sunt tarile mai dezvoltate e normala chestia asta numai ca noi crescand altfel nu am putea accepta pe 2 barbati care se pupa in public, eu una nu as vrea sa vad asa ceva in rest e treaba lor ce fac.

| Justme1997 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar trebui ca noi sa decidem ce fac altii?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă ești și tu unul și întrebi asta, da se pot căsători.

| alex15ccc a răspuns:

Da, dar sa nu aiba copii.

| SERIALS a răspuns:

Ar fi ceva ok, trebuie sa fie respectate drepturile fiecarui om, daca doua perrsoane de acelasi sex se iubesc, de ce nu?

| Uvox a răspuns:

De ce nu?