| TzuTzu_2341 a întrebat:

Are cineva rezumatul la "Ioana" de Anton Holban sa mi-l dea si mie?

Răspuns Câştigător
| madalina_4740 a răspuns:

Titlul romanului este format dintr-un substantiv propriu, de gen feminin, fiind numele unuia dintre cele doua personaje principale, personaj feminin pe care îl regăsim pe tot parcursul scrierii in gândurile, framantarile, analizele interioare ale personajului-narator, Sandu.

Povestea celor doi are loc în Balcic, localitate de la malul mării care l-a fermecat pe scriitor. Sandu isi prezintă zvârcolirile lăuntrice perpetue, analizându-si cu luciditate iubita in cel mai mic amânunt al gesturilor, faptelor, reacţiilor acesteia, dar si pe sine, in aceeaşi măsura. Romanul Ioana se construieşte în jurul încercării de a reînvia o relaţie imposibilă si, dar necesară pentru ambii parteneri.

Sandu nu vrea sa o ia in casatorie pe Ioana, de aceea aceasta se preface ca îl inseala pentru a-l sili sa ia o hotărâre. Insa, acest lucru nu se va întâmpla. După ce nestatornicul Sandu isi arunca iubita în braţele altuia, regretele se transformă într-o obsesie. O vrea pe Ioana înapoi (după o perioada de trei ani), dar împăcarea lor nu face decât să ia de la capăt frământările, interogaţiile si, până la urmă, suferinţa.

Principalul factor care ii consuma liniştea lui Sandu îl reprezintă explorarea trecutului iubitei sale lângă celălalt, confortul cuplului refăcut fiind ameninţat. Fiind predispus la gelozie excesiva, preocuparea principală a eroului se centrează pe dorinţa arzătoare de a şti si de a înţelege cu exactitate tot ce s-a petrecut între cei doi.

Prin spiritul sau analitic exacerbat isi supune iubita la un proces psihologic pentru aflarea adevărului. Insa, analiza sa nu face decât sa deschidă perspective care, la rândul lor, deschid alte perspective (asemănător sistemului păpuşii ruseşti). Mărturiile contradictorii ale Ioanei intarata mai mult curiozitatea lui Sandu. Sandu o acuză că l-a înşelat, Ioana îl învinovăţeşte că nu a iubit-o.

După reluarea relaţiei, cei doi pleacă pe litoral, la Balcic, sora mai mica a Ioanei, Viky, se imbolnaveste. Timp de o saptamana, doctorii locali cred ca este bolnava de tifos, dar se descoperă ca nu este aşa. Cu aceasta ocazie, Sandu meditează asupra morţii lui Viky, dar si in general.

Intr-un final, după ce cei doi îl găsesc pe Ahmed, motanul Ioanei, mort in camera lor, se hotărăsc sa se întoarcă la Bucureşti, sa fuga de locul acela care li se pare stăpânit de moarte, pretextând ca vor căuta un spital unde sa o aducă pe Viky spre a se insanatosi.

Finalul romanului este unul deschis, aparent fericit deoarece Sandu si Ioana isi propun sa reia de la capăt relaţia, uitând de tot ce a fost ( deşi spiritul analitic al lui Sandu ar putea sa anunţe viitoare zbuciumări).

Romanul Ioana are o structura circulara, asemănătoare romanului Ion, al lui Liviu Rebreanu. Incipitul îl reprezintă plecarea celor doi de la Bucureşti la Cavarna ca, in final, aceştia sa se întoarcă de unde au plecat. Structura aceasta, poate sa sugereze faptul ca Sandu si Ioana vor începe o relaţie noua, dar vor ajunge din nou in acelaşi punct, vor continua sa se tortureze psihic, scenariul urmând sa fie repetat.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ce sa zic si tu sa te falesti pe munca altuia la scoala!
Auzi fata! Vezi ca nu asa merg lucrurile! Invata sa ceri frumos si sa nu tratezi siteu si munca altora in bataie de joc!
Hai scuteste-ne! Ce sa zic printesa nu poate citi sau cauta sa-si rezolve problemele!