| andreiyo13 a întrebat:

As vrea niste definitii pentru puterea legislativa, pentru puterea executiva si pentru puterea judecatoreasca.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste Constitutia 2003 si afli.
Foarte succint si partial: puterea legislativa adopta legile, cea executiva le pune in aplicare si cea judecatoreasca rezolva litigiile. Numai bine!

| Motanul239 a răspuns:

Parlamentul(puterea legislativa)este autoritatea publica care exprima principiul suveranitatii poporului.

guvernul(puterea executiva) este cea care vegheaza la bunul mers al activitatilor publice si pune in aplicare legile.

puterea judecatoreasca este puterea statului care lucreaza independent(separat)de celelalte puteri ale statului. Judecatorii trebuie sa fie impartiali si si sa se supuna numai legii.Ei sunt propusi presedintelui de catre consiliul suprem al magistraturii(singura institutie autorizata sa transfere sau sanctioneze judecatorii).in mare cam asta este tot.

Funda?puppy dog eyes

| marisha96 a răspuns:

Putere legislativă = una dintre cele trei puteri în care se împarte puterea statului constituțional, care are atribuția de a face legi
Putere executivă = sistem de organe compus din guvern și întreg aparatul administrativ, reprezentând una dintre celei trei puteri fundamentale ale statului prevăzute de principiul separației puterilor

| andreiyo13 explică:

Daca se poate un referat ca sa inteleg mai bine.Ma intereseaza chestile astea si vreau un referat adica versiune lunga daca puteti sa mi-o dati.