| AmeliaD a întrebat:

Atributul poate fi exprimat prin numeral?
Cum se numeste si la ce intrebari raspunde? Are si caz?

Răspuns Câştigător
| mistichypnosis a răspuns:

Buna!
Atributul poate fi exprimat prin numeral doar daca are valoare adjectivala/substantivala.In acest caz, atributul devine adjectival/substantival.
Da, normal ca are si caz.
Numeralul are valoare adjectivala cand sta langa substantiv, de exemplu:Amandoi baietii au plecat.(amandoi-atribut adjectival)
Numeralul are valoare substantivala in cazuri de genul:Au sosit amandoi.
Bafta! :3

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.da
2.depinde de valoarea morfologica pe care o are

| AmeliaD explică (pentru mistichypnosis):

Multumesc. Nu mai facusen o ora de romana de mult, si toate lucrurile sunt aiurea in capul meu.

| mistichypnosis a răspuns (pentru AmeliaD):

Daca mai ai intrebari, mi le poti adresa oricand! happy