| AnnaGrohl a întrebat:

La ce intrebari raspunde atributul si complementul? Sunt la caz si am uitat complet intrebarile.

Răspuns Câştigător
| xJelenaTrueLove a răspuns:

In afara de intrebari, e foarte important sa stii pe cine determina complementul si pe cine determina atributul. Un complement determina un verb (la un mod personal sau nepersonal), iar atributul determina un substantiv, un adjectiv, dar nu verb.

Intrebarile sunt diferite in functie de tipul de complemetn/atribut. Insa iti vei da seama pe cine determina cand pui intrebarea. De exemplu: Am vazut un caine negru. Complementul caine raspunde la intrebarea " Ce am vazut?", in vreme ce atributul adjectival negru raspunde la intrebarea "Ce fel de caine?"

In linii mari intrebarile sunt astea: Complement: Pe cine, ce, de cine, de ce, pentru cine, pentru cine, pentru ce, cand, unde, cum, cat, etc.

Atributul: Ce fel de? Care? A/al/ai/ale cui? Cati? Cate?

Sper ca te-am ajutat! happy

| Costel_Iftode_1998 a răspuns (pentru xJelenaTrueLove):

Pe mine m-ai ajutat big grin

| Ionyy77 a răspuns (pentru xJelenaTrueLove):

M-ai ajutat foarte mult!

| anonim_4396 a răspuns (pentru xJelenaTrueLove):

Pe mine m-ai ajutat foarte mult happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru xJelenaTrueLove):

Pe mine m-ai ajutat foarte mult.

| Zemostianu_George_1980 a răspuns (pentru xJelenaTrueLove):

Mi-ai ajutat, mersi mult

| Forinusins56 a răspuns (pentru xJelenaTrueLove):

Mulumesc mult

27 răspunsuri:
| Blondaa a răspuns:

Atributul : care?, ce fel de?, a/al/ai/ale cui? si mai era una dar am uitat-o x_x
complementul :
-comp. direct :pe cine?, ce?
-comp. circumstantial de timp :cand?
-comp. circumstantial de mod : cum?
-comp.circumstantial de loc: unde?
-comp. indirect: toate celelalte intrebari apartin complementului indirect :de ce? la ce? la cine? ...etc sunt ff multe :d

fundita? puppy dog eyes

| wally2009 a răspuns (pentru Blondaa):

Ce mult m-ai ajutat! Multumesc mult!

| nicoETA14 a răspuns (pentru Blondaa):

Da ai dreptate la complement sunt foaaarte muuulteeee

| Zemostianu_George_1980 a răspuns (pentru Blondaa):

De fapt aiuitat 2:alea fiind catzi?, cate?

| Vexio a răspuns:

Pai depinde ce clasa esti da hai sa tile spun pe toate

Atribut substantival prepozitional-care? ce fel de?(acuzativ)
Atribut-care? ce fel de? (caz acuzativ)
Atribut apozitional-aduce o informatie suplimentara este izolat cu, sau - ori este neizolat(caz nominativ)
Atribut substantival genitival- a, al, ai, ale cui(caz Genitiv)

Complement direct-pe cine? pe ce?
Complement indirect-despre cine? despre ce? cu cine? cu ce? pentru cine? pentru ce?(caz acuzativ)
Complement circumstantial de mod-cum?(caz acuzativ)
Complement circumstantial de loc-unde?(caz acuzativ

Complement indirect-cui?(caz dativ)
Cam atat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum?,unde?,restul am uitat si eu...

| roxiyi a răspuns (pentru anonim_4396):

HAHA CE chestie tare "cum? unde?

| 19325 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughingrolling on the floor Ce ANALFABET!laughingrolling on the floor

| banculescueduard2002 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing)) Ce fel de? Care? a/al/ai/ale cui? cati? cate?

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Complementul raspunde la: Pe cine, ce, de cine, de ce, pentru cine, pentru cine, pentru ce, cand, unde, cum, cat si Atributul raspunde la: Ce fel de? Care? a/al/ai/ale cui? cat? cate? Sper ca am fost de ajutor

| radupopa a răspuns:

Complementul raspunde la intrebarile:
-pe cine?
-ce?
-cand?
-cum?
-unde?
-de ce?
-la ce?
-la cine?
-cu cine?
-cu ce?
Atributul raspunde la intrebarile:
-care?
-ce fel de?
-a cui?
-al cui?
-ale cui?
-ai cui?

fundita?

| Costel_Iftode_1998 a răspuns:

Atributul: Ce fel de? Care? a/al/ai/ale cui? cati? cate?
Complement: Pe cine, ce, de cine, de ce, pentru cine, pentru cine, pentru ce, cand, unde, cum, cat.

| Frank234 a răspuns:

Complemetul-(cine? ce?)
Atributul-(care? ce fel de? al? ai? ale cui? cîţi? cîte)

| ccrryyss2 a răspuns:

Complemenmtul- cine? sau ce? si atributul-care?,ce fel de?,al? ai?,ale cui?, cîţi?, cîte?

| 19325 a răspuns:

Comlementul:pe cine?
ce?
Cand?
Cum?
Unde?
De ce?
La ce?
La cine?

Atributul: Ce fel de?
Care?
Al/ai/a/ale cui?
Cati?
Cate?

Sper ca te-am ajutatbig grin
FUNDA!big grin

| minecaniulia a răspuns:

La raspunsul castigator am o obiectie...intrebarile 'a/al/ai/ale cui'
sunt la cazul genitiv!happy

| mihaela2210 a răspuns:

decare complement?

| dana_1769 a răspuns:

Atributul răspunde la întrebările: care?, ce fel de?, al/a/ai/ale cui?, câți?, câte? iar complementul direct-pe cine? ce? complementul indirect-de la cine? despre cine? cui? de ce pentru cine?

| Andreea_Oana_1994 a răspuns:

La complement este:ai cui ale cuie