| MireeeLa a întrebat:

Imi ziceti si mie va rog la ce intrebari raspunde atributul adjectival va rog merdi funta!

6 răspunsuri:
| scooobydooooo a răspuns:

Te poate ajuta si intrebarea care...si daca sta pe langa un substantiv si este exprimat prin adjectiv este at adjectival... funda?:d

| bichon1 a răspuns:

Nu are intrebari este aproape mereu in fata subst

| DarkGuard a răspuns:

Pai in general atributul raspunde la intrebarile CARE? CE FEL DE? Pt. ca sa iti dai seama ca este adjectival trebuie sa verifici daca se acorda in gen numar si caz cu substantivul pe care acesta il determina. FUNDA?

| Gherghel_Bianca_1999 a răspuns:

Atributul adjectival raspunde la intrebarile care? ce fel de? de ex.:
Fratele meu mai mare joaca tenis.
mai mare raspunde la intrebarea,, care?"
Care frate?
mai mare= atribut adjectival exprimat prin adj. variabil, cu o terminatie si patru forme, se acorda in gen, nr. si caz cu subst. determinat,, fratele" (masculin, singular, nominativ), gradul de comparatie comparativ de superioritate.
Sper ca ti-am fost de ajutor!

| dragonbladeboss a răspuns:

Ce fel de?
care?
cati?
cate?
a cui?
ale cui?
ai cui?

| Fratila_Cosmin_1993 a răspuns:

Raspunde la întrebarea,, ce fel de?"