| dancapitan a întrebat:

Basescu ar trebui sa stie in calitate de sef al statului ca atunci cand se adreseaza unui adult in tara asta, indiferent cine ar fi, formula de adresare trebuie sa fie cu Dumneavoastra, nu cu TU! nu-i asa?

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ai mare dreptate.Limbajul insa tine de educatie.De asemenea, ar trebui sa foloseasca apelativele "doamna", domnule", nu "mamaie,"tataie".

| mistikk a răspuns:

Da asta ar trebui sa o stim cu totii dar daca presedintele foloseste modul acesta de adresare ma intreb oare ce pretentii sa mai avem noi la viitoarele generatii de copii? bunele maniere sunt aceleasi indiferent de persoana poate fi orcine pana la urma toti suntem oameni si el tot doua maini doua picioare are asa ca putin conteaza functia lui dar speram ac se va schimba odata si odata ceva in tara asta

| deea_7254 a răspuns:

Ar trebui...intr-adevar

| stelianr a răspuns:

Adevarat! Numai doar ca Basescu a fost un communist si un securist, e sigur. Dar nu pentru ca credea sincer in principiile comunismului, ci, pur si simplu, din oportunism, carierim, parvenitism, si tot din aceleasi motive, moare azi sa devina dictator, vrea sa acapareze toata puterea in mainele sale pentru ca e un ambitios lipsit de orice fel de scrupule. Iar ambitia nu a infiintat-o comunistii.
Ambitia, ticalosia, lipsa de caracter nu sunt trasaturi specifice numai comunismului. Ele exista din totdeauna si s-au manifestat mereu, in toate societatile umane, antice sau moderne, comuniste sau capitaliste.
N-au inventat comunistii lumea. Si nici omul.
Doctrinele sunt trecatoare. Viciile- PERENE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indiferent de statutul social, adulţii, când se adresează unul altuia în calitate oficială, îşi spun "dumneavoastră.

| LoLa_2487 a răspuns:

Da, asa ar trebui. Dar ce stie el? Sa fure.