| geogi a întrebat:

Buna am de facut un referat in care sa dau definitia unei videoteci si ce sa serveste in ea pe net nu am gasit nimic despre videoteca numa prostii ma puteti ajuta va rog!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite:

VIDEOTÉCĂ, videoteci, s. f. 1. Mobilă specială cu rafturi pentru păstrat videocasete. 2. Încăpere, sală în care se păstrează și se vizionează videocasete. 3. Colecție de videocasete. [Pr.: -de-o-] – Din fr. vidéotheque.
Sursa: DEX '98 | Adăugată de oprocopiuc | Greșeală de tipar | Permalink

VIDEOTÉCĂ ~ci f. 1) Colecție de videocasete. 2) Dulap cu rafturi pentru păstrarea videocasetelor. 3) Încăpere în care se păstrează și se vizionează videocasetele. /