| NicollNikkyKv a întrebat:

Am de facut un referat despre poezia "Imn de Dimitrie Anghel" in care sa demonstrez ca este un imn. Am cautat pe net dar nu am gasit nimic.
Ma puteti ajuta?!
FUNDA puppy dog eyes

3 răspunsuri:
| Alex0795 a răspuns:

Use your fuckin' brain!

| sanda45 a răspuns:

Incepi cu o introducere"Opera studiata de mine la clasa este un imn deoarece este o poezie sau cântec solemn compus pentru preamărirea unei idei, a unui eveniment, a unui erou (legendar) etc.
Explicatia titlului:-fiind o opera lirica autorul isi exprima in mod direct propriile sentimente:-Patrotismul concretizat in dorinta trezirii la lupta impotriva robiei-Mandria pentru o decenta ilustra.
Dai cateva date despre imn si autor.
Mesajul poeziei:-este concurat cu ajutorul mai multor procedee:figuri de stil(exemple si explicatii), imagini artistice(exemple si explicatii).
Tonul poeziei este grav, are caracter de mars revolutionar, poezia fiind o chemare la lupta pentru libertate si unitate nationala.
Sper ca te-am ajutat. FUNDA?