| Mariuca179 a întrebat:

Am intrat la liceu. Fara sa fiu modesta, la unul din cele mai bune licee pe profil uman. Acum intervine problema: eu nu stiu fizica si chimie pentru ca, desi facem putine ore, facem fizica si chimie. In generala nu prea faceam aceste ore, ne punea sa copiem de pe carte si invatam mecanic, deci din acest motiv nu stiu nimic despre aceste materii. As dori sa va intreb daca exista vreo cale in care sa invat fizica si chimie, desigur doar ce imi trebuie pentru uman. Si mai am o problema. Eu nu aveam nicio treaba cu aceste materii, insa de cand am intrat la liceu, simt ca vreau sa le invat, nu stiu de ce, insa simt ca vreau sa ma indrept spre ele. La fel si cu biologia. Poate este ceva doar de moment... Va rog sa ma ajutati!

2 răspunsuri:
| IonutPetre12 a răspuns:

Si la mine am fost la fel.Am avut noroc de profesoare.Stiam ceva de 7 8, dar altii nu stiau nimic.Asa ca am luat toata materia de la cap.Acum toata clasa stie minim de 5 6

| AC4S4 a răspuns:

Daca doriti sa le invatati, ati ales foarte rau specializarea... din clasa a 11a nu mai faceti aceste materii.
Fizica si Chimia se invata prin multe exercitii. Biologia se invata prin scheme, invatat logic.