| EleanorJane a întrebat:

De ce mergem la scoala? De ce este necesar sa invatam la toate materiile?
Eu am avut mereu 9-10 la scoala, la liceu, dar acum constat ca degeaba m-am bucurat ca am avut rezultatele astea, deoarece am uitat ce stiam de nota 10.In afara de matematica, fizica, limbi straine, geografie si romana, cate ceva la chimie, ma rog, eu nu mai stiu.Nu mai stiu nimic la posihologie, antreprenoriala, economie, istorie, religie, la materiile astea la care luam 10. La biologie stiu in ansamblu, nu mai stiu fiecare cuvant predat.Nu sunt singura in situatia asta, cunosc multe persoane ca mine. Eu nu invat mecanic, deci nu este asta problema.
Care este rostul predarii multor materii? Oricum uitam ce ne preda.

2 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Scoala e overrated, am spus-o si o voi spune mereu: iti testeaza memoria nu si inteligenta. Da,, un om scolit e altfel privit, dar motorul pentru cumul de informatii este creierul, fara el degeaba faci scoala daca esti prost facut gramada.

| Celcestietot a răspuns:

Sfatul meu : Învață ceea ce te interesează și nu îți ocupa timpul cu materii inutile.