| lollypop_3471 a întrebat:

Am niste nelamuriri cu privire la corigente. In sensul ca, nu stiu in ce situatii se ramane corigent. Sa presupunem ca pe un semestru am media mai mica de 5 la o materie. Se da corigenta oricum in vara sau, daca media generala pe tot anul la materia respectiva e mai mare decat 5, promovezi automat?
Inca o chestie de care nu sunt sigura e urmatoarea. Cum se calculeaza mediile? Adica, eu faceam media aritmetica a notelor, pe care o adunam cu nota din teza si imparteam la 2 si aia era media. Am inteles ca nu e asa pana la urma. Stiti cum se calculeaza pana la urma?
Multumesc anticipat. happy

Răspuns Câştigător
| overlyattachedgirlfriend a răspuns:

Daca media la o materie pe tot anul e mai mare decat 5 promovezi automat.In cazul calcularii mediei, pentru materiile la care dai teza se calculeaza astfel: media aritmetica a notelor din oral inmultita cu 3, la care adaugi nota din teza si apoi imparti totul la 4. In cazul materiilor la care nu dai teza se face media aritmetica a notelor.

3 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu ramai corijenta daca ai media anuala 5 la o anumita materie.
La materiile fara teza se face media aritmetica a notelor.
La materiile cu teza: media notelor inmultite cu 3, adunata cu nota de la teza impartit la 4.

Răspuns utilizator avertizat
| Elena_Oana_1997 a răspuns:

Media cu teza este urmatoarea: media aritmetica a notelor inmultite cu 3 adunate cu teza si impartite la 4.